AKTUALNOŚCI

Areszt dla mężczyzny znęcającego się nad żoną

Na trzy miesiące do aresztu trafił 37-latek, który psychicznie znęcał się nad swoją żoną. O takim środku zapobiegawczym postanowił Sąd wczoraj po rozpatrzeniu materiałów w sprawie. Od początku roku w powiecie świdnickim wobec sprawców przemocy domowej zastosowano już dwanaście tymczasowych aresztowań.

37-latek podczas awantur niszczył meble i sprzęty domowe. Mężczyzna w przeszłości dopuszczał się przemocy domowej i przebywał w areszcie.

Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Policja apeluje, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Istnieją prawne rozwiązania pomagające w natychmiastowym przerwaniu takiego procederu.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem może w areszcie spędzić nawet do 10 lat.

Nie czekaj, przerwij przemoc!

Policja apeluje, aby osoby pokrzywdzone przerywały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Na stronie internetowej funkcjonuje zakładka „Przemoc w rodzinie”, gdzie znajdziemy aktualny wykaz miejsc świadczenia pomocy.

Apel kierowany jest również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button