AKTUALNOŚCI

Zdajesz i jedziesz! – wdrożenie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel

Żeby móc kierować samochodem od razu po zdanym egzaminie na prawo jazdy, nie musisz już czekać na wydanie plastikowego dokumentu. „Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś” – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Z tej usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii.

„Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie” – dodaje minister.

Jak to działa?

-od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem
-egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu
-dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty
-w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy
-w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumen

Dzięki nowej usłudze:

-masz bieżący wgląd w swoje dane
-dostaniesz informację o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy i posiadanymi uprawnieniami (PUSH)

Pamiętaj, że nie musisz okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.

źródło: gov.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button