AKTUALNOŚCI

Sara i jej przewodnik najlepsi w lubelskim garnizonie

Asp. szt. Sławomir Maciąg z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku oraz jego czworonożna podopieczna Sara wygrali wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach brało udział 15 przewodników z psami służbowymi. Ta para okazała się być najlepsza we wszystkich konkurencjach. To właśnie oni będą reprezentować garnizon lubelski w ogólnopolskim finale.

Na terenie obiektów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyły się wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Celem ich było wyłonienie reprezentacji najlepszych przewodników psów służbowych garnizonu lubelskiego do udziału w finale. W eliminacjach udział wzięło 15 przewodników z psami służbowymi. Konkurs rozpoczął się od testu z zakresu wiedzy zawodowej. Kolejna konkurencja sprawdzała posłuszeństwo psów, a także ich umiejętności na torze przeszkód.

Pomoc czworonożnych funkcjonariuszy jest niezbędna w skutecznej pracy Policji. To właśnie oni potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki sprawcy przestępstwa lub miejsce jego ukrycia. Ze swoimi przewodnikami patrolują ulice, dbają o bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, potrafią obezwładnić najgroźniejszego przestępcę, a także odnajdują zaginionych.

W garnizonie lubelskim służbę pełni blisko 40 czworonożnych funkcjonariuszy. Najliczniejszą grupę stanowią owczarki patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do zabezpieczeń imprez masowych, poszukiwań osób zaginionych czy też tropienia śladów ludzi na miejscu zdarzeń. Ponadto w garnizonie lubelskim służbę pełnią psy wykorzystywane do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych czy też zapachów ludzkich zwłok. Najlepszym przewodnikiem psa okazał się funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku asp. szt. Sławomir Maciąg wraz ze swoją czworonożną podopieczną Sarą. Drugie miejsce zajął asp. szt. Grzegorz Kura. Trzecie miejsce należało do asp. szt. Artura Jankowskiego. Obaj funkcjonariusze są z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Przewodnicy psów służbowych, którzy zajęli miejsca I i II w dniach 18 – 22 września, będą reprezentować Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w finale XX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach.

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button