Kończy się kolejna edycja programu „Bezpieczna kobieta”, który wystartował w Świdniku i Lublinie w marcu tego roku. W tegorocznej edycji udział wzięło 120 kobiet w różnym wieku. Program został zrealizowany wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz Komendą Powiatową Policji w Świdniku, a także we współpracy z dyrektorami  VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie oraz w Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku.

Każda z pań wzięła udział w praktycznych zajęciach z zakresu samoobrony, pierwszej pomocy medycznej, prewencji i procedur zachowań w sytuacji zagrożenia. W ramach kursu odbyły się także spotkania z psychologiem oraz zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania.

Program „Kobieta bezpieczna” od 1994 roku prowadzi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo. Trener klasy mistrzowskiej, posiada VII Dan judo oraz VIII Dan w Ju-Jitsu. W swojej karierze trenerskiej wychował wielu znakomitych zawodników, członków kadry narodowej. Waldemar Białowąs przez dwie kadencje wchodził w skład zarządu  i przewodniczył Radzie Trenerów Polskiego Związku Judo. Jest założycielem i prezesem SKS Shiroikaj Judo Club. Jest autorem programów telewizyjnych pt. „I Ty możesz się obronić” (12 lekcji, 1994 r.) oraz „Broń się sama” (11 lekcji, 2004 r.).

W akcji „Bezpieczna Kobieta” chodzi o stworzenie w kobietach poczucia bezpieczeństwa i pokazanie, że są silne i nie muszą być bierne podczas potencjalnego ataku. Bezpłatny kurs trwający około 6 tygodni, obejmował zajęcia praktyczne oraz teoretyczne. Panie nauczyły się jak reagować w sytuacjach zagrożenia, w przypadku chociażby kradzieży, napadu czy też pobicia. Poznały elementy samoobrony i obrony koniecznej w oparciu o sztukę judo i szkolenie z pierwszej pomocy.

– Podstawą zajęć są ćwiczenia ogólnorozwojowe, wymagające od pań dużego wysiłku, który usprawniając daje poczucie pokonania własnych ograniczeń i oporów, z którymi panie wchodzą na matę. – przyznaje trener Waldemar Białowąs –  A to pierwszy krok do skutecznej samoobrony: pokonanie własnej słabości, aby w sytuacji zagrożenia móc pokonać przeciwnika.

Głównym założeniem projektu „Bezpieczna kobieta” jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, przełamanie obojętności naszego społeczeństwa na przemoc i agresję oraz uświadomienie kobietom potencjalnych zagrożeń i sposobów ich neutralizowania. Projekt jest adresowany do wszystkich kobiet bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód, gdyż każda kobieta może być potencjalną ofiarą. Celem szkolenia praktycznego jest przede wszystkim poprawa kondycji, co jest podstawą do wykształcenia umiejętności wychodzenia z zagrożenia. Dzięki szkoleniom kobiety uczą się jak zachować spokój w sytuacjach podwyższonego stresu oraz poznają proste i skuteczne techniki unieszkodliwiania przeciwnika. Istotnym elementem jest nauczenie kobiet, w jaki sposób kontrolować lęk przed atakiem napastnika i wyrobienie odruchu obronnego oraz promocja aktywności fizycznej. Szkolenie opiera się na nauce prostych, ale jednocześnie skutecznych technik przydatnych podczas realnego zagrożenia, aby móc zareagować szybko i pewnie.

– Jako trener zawsze czerpię ogromną satysfakcję z tego, że mogę uczyć słabszych jak się bronić, a radość podopiecznych była i jest dla mnie największą satysfakcją. – przyznaje Waldemar Białowąs. – Zmieniający się świat i narastająca fala niebezpieczeństw zagrażają głównie kobietom. Dziś w biały dzień, w tłumie innych, każda z nich może zostać napadnięta i skrzywdzona. Dlatego tak wielką potrzebą jest nauka samoobrony. Podczas naszych zajęć uczymy panie, jak wyzwolić w sobie siłę i przezwyciężyć paraliżujący strach w sytuacji  zagrożenia. W naszej kulturze pokutuje mit, że kobiety są słabsze. To nie zawsze jest prawda. Dobrze zaciśnięta pięść niewiasty może mieć siłę trzydziestu kilogramów – tłumaczy. – Już dziś zapraszam wszystkie panie do udziału w kolejnych edycjach programu „Bezpieczna kobieta”.

Innowacją w tej edycji było włączenie do programu „Bezpieczna kobieta” uczniów klas mundurowych.

Podczas ostatnich zajęć, które odbyły się 20 czerwca w Lublinie uczestniczki otrzymały od przedstawicieli Policji certyfikaty potwierdzające udział w programie, zaś prowadzący zajęcia – trener Waldemar Białowąs statuetkę z podziękowaniem za współpracę oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

 

(dp)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/06/11-1024x366.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/06/11-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIEDUKACJAjudo,Kobieta bezpieczna,Komenda Powiatowa Policji w Świdniku,Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie,Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej,VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie,Waldemar Białowąs
Kończy się kolejna edycja programu „Bezpieczna kobieta”, który wystartował w Świdniku i Lublinie w marcu tego roku. W tegorocznej edycji udział wzięło 120 kobiet w różnym wieku. Program został zrealizowany wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz Komendą Powiatową Policji w Świdniku, a także we współpracy z dyrektorami...