AKTUALNOŚCI

Piaski górą!

piaski górą do zajawki na 1 stronieBezkonkurencyjni w udzielaniu pierwszej pomocy okazali się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Piask. Szesnastego kwietnia, w PCEZ w Świdniku odbyły się kolejne, Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Wygrane drużyny będą reprezentowały powiat świdnicki w Mistrzostwach Okręgowych.
W zawodach wystartowało 8 drużyn ze Świdnika, Piask oraz Trawnik. Uczniowie, którzy od dawna w swoich szkołach poznawali wiedzę teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy, mogli teraz sprawdzić się empirycznie. Każda z pięcioosobowych drużyn miała do pokonania 4 stacje praktyczne oraz jedną stację z wiedzą teoretyczną. Na stacjach praktycznych uczestnicy musieli pomóc motocykliście, który uległ wypadkowi, pilarzowi, który amputował sobie kończynę oraz elektrykowi, który spadając z wysokości, wbił sobie w okolicę lędźwiową śrubokręt. Ostatnia stacja poświęcona była resuscytacji na fantomie.
Przede wszystkim zależy nam, aby młodzież wykazała się wiedzą medyczną- mówi koordynator akcji – Nina Drzewiecka. Ważna jest szybka i właściwa reakcja w danych okolicznościach, stąd pomysł zainscenizowania takich, życiowych sytuacji. Najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Zespołu Szkół w Piaskach. To właśnie oni będą reprezentowali powiat świdnicki na etapie Mistrzostw Okręgowych. Wśród gimnazjalistów drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 3 ze Świdnika, a na trzecim uplasowali się reprezentanci Gimnazjum Publicznego z Trawnik. Wśród starszej młodzieży drugie miejsce przypadło PCEZ w Świdniku, a trzecie II LO ze Świdnika. Nagrody w formie pucharów, medali, dyplomów oraz apteczek pierwszej pomocy wręczył wicestarosta powiatu świdnickiego, Waldemar Białowąs, gratulując młodym ludziom, tak ważnych umiejętności. Organizatorami dorocznych mistrzostw było PCEZ, Zespół Szkół w Piaskach oraz PCK. Imprezę wspomagali również przedstawiciele służb mundurowych, Oddział Rejonowy PCK w Świdniku pod przewodnictwem Zdzisława Kardasiewicza oraz Starostwo Powiatowe w Świdniku, będące jednocześnie patronem mistrzostw.
Monika Szczerba.
 
 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button