AKTUALNOŚCIEDUKACJA

EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU

obrazek

W dniach 1-7 grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu .
Nam ludziom „neurotypowym” trudno pojąć, że autyzm może zabierać dzieciom normalne dzieciństwo. Autyzm myli zmysły. Nie istnieje typowy rodzaj lub typowe dziecko autystyczne. Zdiagnozowanie autyzmu jest możliwe wtedy, gdy występuje odpowiednia ilość zachowań niewłaściwych dla danej grupy (w Powiecie Świdnickim diagnozę autyzmu prowadzi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świdniku).
Mimo zróżnicowanego charakteru i objawów występujących z różnym nasileniem u wszystkich dzieci można zaobserwować wycofywanie się z kontaktów społecznych, brak akceptacji zmian w otoczeniu oraz powtarzanie pewnych czynności i zachowań.
Często dzieci z autyzmem bardzo cierpią, silnie odczuwają nawet najlżejszy dotyk, zapach czy światło. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku zespół nauczycieli pracujących z dziećmi z zaburzeniami ze spectrum autyzmu stara się w jak najlepszy sposób przygotować je do samodzielnego życia. Prowadzimy wczesne wspomaganie, edukację i terapię. W terapii dzieci z autyzmem bardzo ważna jest systematyczność i współpraca ze środowiskiem rodzinnym, wykorzystujemy różne metody, m.in.:
– Terapia behawioralna – mówiąc krótko chodzi w niej o to ,że jeśli chcemy żeby się dziecko czegoś nauczyło musimy to systematycznie wzmacniać
– Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
– Trening A. Tomatisa – „trening uwagi słuchowej”
– Biofeedback- usprawnianie umysłu przy jednoczesnej relaksacji
– Integracja sensoryczna
– Dogoterapia
– Arteterapia i inne.
Przede wszystkim nastawiamy się na proces edukacyjny w oparciu o indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny.
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Autyzmu staramy się jeszcze bardziej artykułować zagadnienia związane z pracą z dziećmi autystycznymi. W naszym środowisku szkolnym zorganizowaliśmy spotkania nauczycieli w celu wymiany doświadczeń oraz utrwaleniu wiedzy związanych z komunikacją alternatywną. Prezentujemy dla społeczności szkoły i internatu filmy, które poruszają tematykę autyzmu: „Mary i Max”, „Jestem sam”, „Dziewczyna z szafy” oraz prezentujemy nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej przydatne zarówno dla rodziców jak i nauczycieli.

soswSwidnik
Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka działające przy SOSW w Świdniku, ul. Norwida 4, w każdy wtorek w godzinach 15:00-17:00 /gabinet psychologa/ prowadzi konsultacje dla rodziców mających obawy czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo.

(SOSW w Świdniku)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button