AKTUALNOŚCI

CO ROBIĆ, GDY ZGUBI SIĘ DZIECKO?

DSC_4935Przed Świętami sklepy i centra handlowe są przepełnione tłumem klientów. Niestety, taka atmosfera sprzyja zagubieniom dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i opiekun wpada w panikę, bo małolat może być wszędzie. Jak reagować i jakie wskazówki dać dziecku w przypadku, gdy straci z oczu opiekuna?
O wskazówki w przypadku zagubienia  zapytaliśmy asp. Magdalenę Szczepanowską, rzecznik prasową KPP w Świdniku.
– Przed zakupami należy ustalić z dzieckiem kilka zasad. Małoletni powinien znać imiona i nazwiska rodziców, adres zamieszkania, a starsze dziecko dodatkowo telefony opiekunów. Gdy dojdzie do zagubienia, najlepiej zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu. Ważne też, by maluch stał w miejscu, gdzie ostatnio widział opiekunów. Nie powinien wychodzić z budynku, a już na pewno oddalać się w odosobnione miejsce z obcą osobą. Bardzo przydatna również będzie znajomość podstawowych numerów alarmowych 997 i 112. Jeżeli wyjeżdżamy do innego miasta warto wyposażyć dziecko w karteczkę z numerem telefonu do opiekuna. Dzieci różnie reagują. Bywa czasami tak, że w tym strachu, wręcz z rozpaczy, nie odzywają się do osób obcych, bo wtedy im się przypomina, że rodzice zabronili rozmawiać z obcymi. Gdy sytuacja jest już poważna, tzn. dziecka szukamy bezskutecznie dłuższy czas, należy niezwłocznie zawiadomić policję – instruuje Szczepanowska.
Możemy także zgłosić zdarzenia pod czynnym całodobowo, bezpłatnym nr tel. 116 000, prowadzonym przez fundację Itaka, która zajmuje się osobami zaginionymi.
D.C.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button