AKTUALNOŚCI

E-ZWOLNIENIE OD LEKARZA

TwojZUS.pl
TwojZUS.pl
Pierwsze elektroniczne zwolnienia lekarskie trafiły już do chorych i pracodawców. Zwolnienia papierowe będą funkcjonować obok elektronicznych jeszcze przez dwa lata.
– Lekarz, który chce wystawiać elektroniczne zwolnienia, rejestruje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). To w tym portalu uzupełnia formularze zwolnień. Również w PUE dokument odbierają pracodawca chorego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że pacjent nie musi dostarczać swojego zwolnienia szefowi – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie
Obowiązek odbierania zwolnień przez internet od stycznia tego roku mają firmy, które rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Co z pozostałymi?
– Jeśli lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, a pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE, to lekarz będzie musiał wydrukować takie zwolnienie dla ubezpieczonego – wyjaśnia Hanna Perło, dyrektor Departamentu Zasiłków Centrali ZUS. Wydruk trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni.
Przez dwa lata będą jednak funkcjonowały także zwolnienia papierowe (na druku ZUS ZLA) i elektroniczne (e-ZLA). Od 2018 roku lekarze będą wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne.
Szczegółowe informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button