AKTUALNOŚCI

SKUTECZNOŚĆ PONAD PRAWO? MIASTO ZWRÓCI ZA STADION

DSC_4939Znamy kwotę, jaką władze Świdnika powinny zwrócić, jako część dotacji unijnej, przeznaczonej na modernizację stadionu miejskiego. Czy przepisy złamano świadomie?
Przypomnijmy. Świdnik w ramach RPO 2007-2013 otrzymał wsparcie w wysokości blisko 10 mln zł na przebudowę stadionu miejskiego przy ul. Sportowej. W wyniku Audytu Urzędu Kontroli Skarbowej i późniejszej kontroli z Urzędu Marszałkowskiego, stwierdzono nieprawidłowości, dotyczące braku wymaganej prawem publikacji zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu po wydłużeniu terminu składania ofert.
– Została zakwestionowana część postępowania, dotycząca wyboru wykonawcy tej inwestycji. – informowała Beata Górka, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Władze Świdnika zgłaszały zastrzeżenia do wniosków z kontroli. Składano także dodatkowe wyjaśnienia.
– Otrzymaliśmy informację pokontrolną z ustaleniami, jednak burmistrz odmówił jej podpisania – w grudniu ubiegłego roku komentowała decyzję Aleksandra Dyjak, rzecznik prasowy UM Świdnik.
Decyzja marszałka była jednak jednoznaczna. Nałożono korektę.
– Korekta wyniosła 431 845,77 zł. Do tej pory potrąciliśmy z wniosków o płatność projektu 327 954,38 zł. Do rozliczenia pozostał jeszcze końcowy wniosek o płatność, z którego odzyskamy pozostałe 103 891,39 zł – mówi Beata Górka.
Dziś Miasto zdaje się motywować swoje działanie świadomym wyborem skuteczności w działaniu, odrzucając trzymanie się wszystkich procedur i dopuszczając sytuację, jaka się faktycznie wydarzyła. Inaczej, dotacja mogłaby przepaść.
– Istnieją inwestycje, gdzie czas gra kluczową rolę. Tak było w przypadku przebudowy stadionu miejskiego w Świdniku, gdzie można było zastosować dwa rozwiązania: albo opierać się na wszelkich procedurach i pozwolić, by unijne pieniądze po prostu przepadły, albo nie bać się ryzyka, działać dynamicznie, ze świadomością, że nawet przy nałożeniu korekty (a to tylko 2,4 % z całej inwestycji), która została przyjęta, zysk dla miasta będzie znaczący. Efektem tego skutecznego działania jest stadion o wartości 17,5 mln zł, gdzie Gmina zyskała duże finansowanie zewnętrzne w postaci ok. 9,5 mln zł – tłumaczy Aleksandra Dyjak, rzecznik prasowy UM Świdnik.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button