AKTUALNOŚCIEDUKACJA

OTWARTA SZKOŁA ZAWODOWA DLA RYNKU PRACY

kon4Lubelski Kurator Oświaty kolejny raz zorganizował seminarium dla szkół zawodowych i placówek kształcących w danych grupach zawodów.  Piąte spotkanie odbyło się 4 marca w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Seminarium poświęcono szkołom zawodowym kształcącym w grupie zawodów mechanicznych i górniczych.
Dzisiejsze spotkanie było jednym z ośmiu seminariów Lubelskiego Kuratora Oświaty pod hasłem: Otwarta Szkoła Zawodowa dla Rynku Pracy. W PCEZ pojawili się przedstawiciele głównego organizatora wydarzenia, Kuratorium Oświaty w Lublinie, OKE Kraków, władze powiatu świdnickiego na czele ze starostą Dariuszem Kołodziejczykiem i wicestarostą Waldemarem Białowąsem, władze wyższych uczelni, pracodawcy, przedstawicieli instytucji rynku pracy, a także placówek oświatowych. Uczestników powitała Anna Goral, dyrektor PCEZ w Świdniku, będącego gospodarzem seminarium- Jest to już piąte seminarium zawodowe. Wiemy, że dzięki takim spotkaniom zaistniało wiele elementów współpracy pomiędzy szkołami i dyrektorami. Tak liczna obecność jest potwierdzeniem tego, że ta inicjatywa na sens- powiedziała Anna Dudek-Janiszewska wicekurator Oświaty.on3
W najbliższym czasie Powiat Świdnicki będzie aplikował o środki dla szkół z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego- Stawiamy na promocję, pokazywanie dobrych praktyk i świetnych zawodów, jakie mamy w naszych jednostkach organizacyjnych, choćby w PCEZ. Te środki z pewnością przyczynią się do rozwoju placówek oświatowych- powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk. kon5Dzisiejsze seminarium ma na celu promowanie kształcenia zawodowego, o tym mówił wicestarosta Waldemar Białowąs – Przeżywamy „złoty wiek” kształcenia zawodowego, co wynika z zapotrzebowań rynku pracy. Dzisiaj pracodawcy wyznaczają nowe kierunki kształcenia. Brakuje wykwalifikowanych pracowników w wielu zawodach, tworzą się luki pokoleniowe w niektórych profesjach, a to spowodowało racjonalny ruch w kształceniu zawodowym. Dzisiejsze seminarium to część działań, właśnie w kierunku rozpowszechniania takiego kształcenia.
kSeminarium było również okazją do prezentacji placówek oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkół zawodowych kształcących w grupie zawodów mechanicznych i górniczych. Na koniec odbyły się warsztaty dla kadry zarządzającej, szkół zawodowych/ placówek/ przedstawicieli pracodawców i instytucji rynku pracy, dotyczące modyfikacji podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz realizacji kształcenia praktycznego.
 
Mes.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button