AKTUALNOŚCIEDUKACJA

UCZNIOWIE SPECJALNEGO OŚRODKA W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

IMG_11051 marca 2016 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Świdniku uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Podczas uroczystego apelu przypomniano najważniejsze fakty historyczne, szczególnie przybliżając postacie: Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny- „Inki” i Józefa Franczaka – „Lalusia”. Ostatni partyzant polskiego podziemia antykomunistycznego urodził się w Kozicach Górnych, zginął w Majdanie Kozic Górnych. W Piaskach odsłonięto Jego pomnik, w Lublinie Jego imieniem nazwano ulicę. Wielu naszych uczniów mieszka bardzo blisko miejsca urodzenia, śmierci i upamiętnienia ostatniego żołnierza wyklętego.
Prezentacja multimedialna składała się z filmów, piosenek i ilustrowanych muzyką zdjęć. Młodsze dzieci z zaciekawieniem obejrzały film animowany, starszych uczniów najbardziej zainteresowały utwory poświęcone bohaterom podziemia niepodległościowego w wykonaniu młodych raperów. Uczniowie i nauczyciele wyraźnie poruszeni wysłuchali w skupieniu opowieści o tragicznych losach żołnierzy, ilustrowanych zdjęciami z tamtych lat i przejmującą muzyką. Po zakończeniu prezentacji na sali przez chwilę panowała zupełna cisza.
IMG_1100
(SOSW w Świdniku)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button