AKTUALNOŚCISPORT

PKOl ZATWIERDZIŁ SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA IGRZYSKA W RIO

Jest to czwarta pod względem liczebności ekipa w historii występów Polaków w igrzyskach<br>
Fot. PAP/G.Momot
Jest to czwarta pod względem liczebności ekipa w historii występów Polaków w igrzyskach
Fot. PAP/G.Momot
 
W biało-czerwonych barwach wystąpi 100 kobiet i 138 mężczyzn. Jest ośmiu zawodników rezerwowych oraz 198 osób współpracujących, w tym m.in. trenerzy, lekarze, mechanicy, fizjoterapeuci. Jest to czwarta pod względem liczebności ekipa w historii występów Polaków w igrzyskach. Najwięcej – 306 sportowców startowało w 1980 roku w Moskwie. 288 osób pojechało do Monachium (1972), a 263 osiem lat temu do Pekinu. Oficjalnie biało-czerwoni uczestniczą w letnich igrzyskach od roku 1924, choć już wcześniej pojawiali się w ekipach państw zaborczych.
Pierwszy medal (srebrny) wywalczyła w roku 1924 czwórka kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. Natomiast pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz – brązowy w jeździeckim konkursie skoków, a pierwszy złoty – dyskobolka Halina Konopacka w 1928 roku.
W składzie reprezentacji nie ma jeszcze nazwisk piłkarzy ręcznych oraz siatkarzy. Najpóźniej muszą one zostać podane 19 lipca. Tego dnia szefowa misji Marzenna Koszewska leci do Brazylii, by na miejscu potwierdzić imienny skład całej ekipy.
Igrzyska w Rio de Janeiro potrwają od 5 do 21 sierpnia.
http://kurier.pap.pl
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button