AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

DOŻYNKI POWIATOWO- GMINNE W PIASKACH- FOTORELACJA

Dzisiaj w Piaskach odbyły się Dożynki Powiatowo- Gminne oraz Dni Piask. Uroczystości rozpoczęto mszą dziękczynną za zbiory i w intencji rolników, w kościele p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach. Słowa Boże wygłosił ks. kan. Stanisław Duma. Tuż po nabożeństwie ulicami Piask przemaszerował barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Piask. Na boisku Szkoły Podstawowej nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. Zebranych gości powitał burmistrz Piask, Michał Cholewa. Burmistrz podziękował wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w przygotowanie Dożynek Powiatowo- Gminnych.DSC01482
– Od kilku lat próbujemy zmienić oblicze Piask. To nie tylko typowo rolnicza gmina, ale i miejsca, gdzie warto się osiedlić. Odzwierciedla to nasz slogan reklamowy- „Tu się żyje, tu się mieszka, tu sie inwestuje”. Dożynki to jedno z najważniejszych świąt, są ukoronowaniem całorocznej pracy. Pomimo trudnej aury nasi rolnicy dali sobie świetnie radę, bo to są po prostu jedni z najlepszych rolników w kraju.- powiedział burmistrz Michał Cholewa.
W uroczystości wzięli udział współgospodarze imprezy- Zarząd Powiatu Świdnickiego, reprezentowany przez starostę Dariusza Kołodziejczyka, wicestarostę Waldemara Białowąsa oraz członków zarządu, Jakuba Osinę oraz Leszka Czechowskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, europosła Krzysztofa Hetmana, posła Artura Sobonia, władz sąsiednich gmin, wójtów, sołtysów, radnych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu. Starostami dożynek byli, Aneta Golewska i Mariusz Sławek.
– Dzisiaj polski rolnik jest nowoczesny, ale i tradycyjny. Już od XVI wieku dziękuje się za dary ziemi, za zbiory. Poza symboliką, poprzez którą składamy podziękowania rolnikom, dożynki są okazją do spotkania, wymiany poglądów, doświadczeń. Ten rok był wyjątkowo ciężki. Ceny poszczególnych produktów były bardzo niskie. Dlatego apeluję o ekonomiczny, gospodarczy patriotyzm, żeby kupować plony naszych rolników.- powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk. Podczas imprezy nie zabrakło słów uznania i podziękowań dla rolników. Najlepsi zostali nagrodzeni. Wybrano również najpiękniejszy wieniec dożynkowy. 6W tym roku przyznano dwie pierwsze nagrody, które powędrowały do KGW Marysieńki, z gminy Rybczewice oraz KGW Kębłów, z gminy Piaski. – Cieszę się, że właśnie w ten sposób promujemy nasz powiat. Pokazujemy to, co jest najlepsze w naszym powiecie. Ta forma promocji angażuje wiele organizacji społecznych, min. koła gospodyń wiejskich, których dzieła możemy dzisiaj podziwiać.- powiedział członek zarządu, Jakub Osina.
Tegorocznym obchodom towarzyszyła wystawa płodów rolnych przygotowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Zespół Doradztwa Rolniczego w Piaskach. Fundacja DKMS zorganizowała Dzień Dawcy Szpiku. Podczas dożynek można było zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku. Nie zabrakło też dobrej rozrywki i muzyki. Wystąpił min. Kabaret Młodych Panów, zespół DE MONO i Ania Wyszkoni.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button