AKTUALNOŚCIEDUKACJA

RUSZA OGÓLNOPOLSKA AKCJA PROTESTACYJNA NAUCZYCIELI

Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja<br>
Fot. PAP/R.Pietruszka
Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja
Fot. PAP/R.Pietruszka
We wtorek obradował zarząd główny związku, który miał podjąć decyzję ws. ewentualnych dalszych protestów. ZNP chce wycofania projektów dwóch ustaw ws. reformy edukacji, zakładających m.in. zmianę struktury szkolnictwa w Polsce. Chodzi o przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekty ustaw: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe.
Prezes ZNP po posiedzeniu zarządu przedstawił jego stanowisko. Jak mówił Broniarz, związek domaga się „zaprzestania działań mających na celu destabilizowanie polskiego systemu oświaty, a jednocześnie demontażu tego systemu”. Zdaniem związku planowane zmiany grożą pogorszeniem jakości edukacji i są wymierzone przeciwko uczniom i nauczycielom. Zarząd główny ZNP postanowił rozpocząć od wtorku ogólnopolską akcję protestacyjną pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. W ramach tej akcji związek planuje zorganizowanie pikiety przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma się odbyć pierwsze czytanie, bo projekt nie trafił dotąd pod obrady rządu, zakończyły się dopiero uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.
Jeśli pikieta nie spowoduje oczekiwanych przez ZNP rezultatów, wówczas w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli 400 największych oddziałów związku. Planowane jest także zorganizowanie 19 listopada ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Do udziału w niej ZNP zaprasza także rodziców, samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, których obszarem działania jest edukacja.
Obok wycofania projektów zmian systemowych dotyczących nowego ustroju szkolnego ZNP domaga się także zwiększenia nakładów na oświatę, w tym podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty.
http://kurier.pap.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close