AKTUALNOŚCI

Delegacja powiatu świdnickiego u partnerów w Zdołbunowie

W ubiegłym tygodniu delegacja powiatu świdnickiego gościła na Wołyniu, w partnerskim powiecie zdołbunowskim. Wizyta samorządowców upłynęła pod znakiem licznych  spotkań, zarówno z władzami powiatu, parlamentarzystami, jak i przedstawicielami Polonii ukraińskiej. Polska delegacja była na każdym kroku przyjmowana z honorami i przyjacielsko, a na każdym etapie towarzyszyli jej: Serhii Kondrachuk – przewodniczący administracji powiatu, Oleg Datsyuk –  przewodniczący Rady Powiatu i inni.
Wizyta rozpoczęła się od odwiedzin trzech szkół: podstawowej, gimnazjum oraz technikum kolejowego. W dwóch pierwszych prowadzona jest nauka języka polskiego, o czym delegacja mogła się przekonać podczas pokazowej lekcji oraz występów uczniów. Gospodarze prezentowali ofertę edukacyjną oraz modernizację samych obiektów, często realizowaną we współpracy z polskimi partnerami z różnego rodzaju stowarzyszeń, czy instytucji. Dyskusje dotyczyły także możliwości współpracy szkół powiatu świdnickiego z ich zdołbunowskimi odpowiednikami.
Bardzo interesująca dla przedstawicieli naszego powiatu była także wizyta w muzeum w Zdołbunowie, które choć wciąż rozbudowywane, to już może pochwalić się interesującymi eksponatami. Wystawy dotyczą zarówno polskiej przeszłości miasta, jak i czasów współczesnych, w tym trwającego konfliktu na wschodzie Ukrainy. Wielu żołnierzy pochodzi właśnie ze Zdołbunowa, a tym którzy zginęli poświęcono dużo miejsca w jednej z sal. Po muzeum oprowadzał jego dyrektor Oleg Tischenko.
Kolejnym punktem wizyty był miejscowy szpital, który od niedawna także przechodzi modernizację. Poza remontami budynków otworzono tam np. grotę solną. Tu także była okazja do wymiany doświadczeń odnośnie różnic i podobieństw w zarządzaniu samorządem, zwłaszcza opieką zdrowotną. Po szpitalu oprowadzał dyrektor – Vladislav Suhlyak.
Pobyt polskiej delegacji przypadł w okresie, gdy Ukraina obchodziła urodziny swojego wieszcza – Tarasa Szewczenki, więc przedstawiciele naszego powiatu mieli okazję obejrzeć występy artystyczne z tej okazji w miejscowym Domu Kultury. Poeta, który często budzi w Polsce kontrowersje z uwagi na treść niektórych utworów, jest dla naszych sąsiadów zza Buga świętością.
Popołudnie 9 marca to odwiedziny polskiej Parafii św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie także działa Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Zdołbunowie. Spotkanie delegacji z Polonią rozpoczął patriotyczny występ młodzieży, a później odbyła się dyskusja z proboszczem ks. Andrzejem Ścisłowiczem na temat realiów pracy z młodzieżą i sytuacji Polonii na Ukrainie. Z samą parafią wiąże się niezwykła historia. Budynek kościoła był zdewastowany, a od 1960 do 1991 roku wykorzystywany jako sklep meblowy. Po odzyskaniu budynku przez parafię, w wieży znaleziono ukryty polski sztandar, który do dziś przechowywany jest przez ks. Ścisłowicza. Delegacja powiatu przekazała miejscowej młodzieży upominki, którymi obdarowani byli zachwyceni.
Jednym z ostatnich punktów wizyty była podróż do wsi Gilcza obok Zdołbunowa, gdzie bije źródło św. Mikołaja. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale też miejsce święte dla prawosławnych mieszkańców rejonu.
Na końcu delegacja powiatu odwiedziła także lotnisko w Równem, gdzie doszło do spotkania z władzami portu oraz z przewodniczącym Rady Obwodu Rówieńskiego. Strona ukraińska dąży do uruchomienia stałego połączenia lotniska m.in. z ze świdnickim portem. Obecnie, to jedno z najważniejszych lotnisk Ukrainy w czasach ZSRR, obsługuje jedynie ruch czarterowy.
Przedstawiciele powiatu świdnickiego ze Starostą Kołodziejczykiem na czele, podkreślają jak ważna była ta wizyta u partnerów na Ukrainie. „Zarówno w naszym powiecie, jak i zdołbunowskim, trwa od ok. dwóch lat pierwsza kadencja nowych władz. Z radością więc przyjęliśmy zaproszenie naszych partnerów, by odnowić przyjacielskie relacje, zwłaszcza że jest szansa na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na wspólne projekty.” – powiedział nam Starosta Kołodziejczyk.
Zdjęcia udostępniło Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button