AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Mistrzowie pierwszej pomocy wyłonieni!

W ubiegłą środę w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. W mistrzostwach udział wzięły trzy pięcioosobowe drużyny z: Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku, Gimnazjum Nr 3 im. Noblistów Polskich w Świdniku oraz z PCEZ-u.
Przewodniczącą jury Mistrzostw była Nina Drzewiecka – instruktor PCK. W jury zasiedli też przedstawiciele służb mundurowych: policji, straży miejskiej i straży pożarnej. Imprezę otworzyli dyrektor PCEZ Anna Goral i wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.
– Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy to bardzo ważna wiedza dla każdego człowieka – mówił wicestarosta Białowąs otwierając mistrzostwa – ta wiedza może z przypadkowego świadka zrobić prawdziwego bohatera, a przede wszystkim uratować coś bezcennego – życie człowieka. Takim bohaterem może zostać nawet dziecko, jeśli odpowiednio wcześniej pozna zasady pierwszej pomocy.
Drużyny miały do pokonania 4 stacje, na których na pierwszą pomoc czekały ofiary wypadków (w tej roli ucharakteryzowani uczniowie PCEZ) oraz test teoretyczny. Zawodnicy musieli pomóc m.in. ciężarnej, która spadła ze schodów, rozbijając łuk brwiowy, elektrykowi, który spadł z drabiny nabijając się na ostre narzędzie, czy motorowerzyście z podejrzeniem pęknięcia podstawy czaszki. Następnie na uczestników czekał test składający się z 20 pytań.
Do udziału Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się nad Zalewem Zęborzyckim w Lublinie 13 maja zakwalifikowała się jedyna szkoła ponadgimnazjalna, która brała udział w Mistrzostwach Rejonowych, czyli PCEZ. Drużyna, która zwycięży w Lublinie zakwalifikuje się do udziału w mistrzostwach ogólnopolskich.
 
Wyniki rywalizacji:
Miejsce I:  Gimnazjum Nr 3 im. Noblistów Polskich w Świdniku
Miejsce II: Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku
Miejsce III:  Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku
 

 
(dp)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button