AKTUALNOŚCI

Uwaga, nadchodzi silna wichura

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o silnym wietrze -stopień 2. Wichura ma dziś szaleć na obszarze województwa lubelskiego od godz. 21. aż do jutrzejszego poranka. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Jak ustrzec się przed skutkami nawałnicy?
To co można zrobić, to usunąć z balkonu czy obejścia wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie, zamknąć okna i drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpieczyć. Może nie być prądu, dlatego warto przygotować oświetlenie zastępcze, np. latarki z zapasem baterii.
Należy znaleźć bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkować w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne, a jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia, nie zatrzymuj się pod drzewami.
Bezpiecznie także wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru. Najlepiej nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność ze względu na mogące się łamać konary.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button