AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

40 lat Teatru w Gardzienicach!

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia.
Z tej okazji w dniach 28 września – 1 października odbywał się Festiwal 40-lecia będący częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Błądzących.
Gardzienice to szczególne miejsce na mapie powiatu świdnickiego, wybrane przez Włodzimierza Staniewskiego w latach 70-tych jako przysłowiowy „koniec świata”. Obecnie odrestaurowany, podniesiony z ruin VII-wieczny kompleks dworski oczarowuje niezwykłą, artystyczną atmosferą, piękną architekturą i wspaniałą przyrodą. Przyciąga zarówno publiczność, jak i twórców z różnych części globu.
W oficjalnych uroczystościach wzięli udział znamienici goście. Cenieni artyści, przedstawiciele władz oraz instytucji związanych z kulturą. Obecna była m.in. Wanda Zwinogrodzka Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy prof. Jerzy Axer, Dyrektor Kolegium Artes Liberales UW. Za zasługi dla polskiej kultury odznaczono Alison Hodge, reżyser, autorkę prac na temat teatru oraz Philipa Arnoulta, założyciela i dyrektora Center for International Theatre Development, dzięki któremu wielu amerykańskich artystów mogło poznać „Gardzienice”.
Powiat Świdnicki reprezentował wicestarosta Waldemar Białowąs, który podziękował dyrektorowi Włodzimierzowi Staniewskiemu za reprezentowanie polskiej kultury na festiwalach teatralnych na całym świecie.
– Dla mnie jako przedstawiciela samorządu powiatowego szczególną wartością jest obecność zjawiska, jakim jest niewątpliwie gardzienicki teatr, na mapie powiatu świdnickiego. Jest wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju wizytówką naszego powiatu, z której możemy być dumni zarówno w naszej małej ojczyźnie, jak i na arenie międzynarodowej. Dziękuję wszystkim twórcom skupionym wokół Ośrodka za integrowanie lokalnego środowiska i bezcenną promocję
walorów przyrodniczych i artystycznych gminy Rybczewice i całego powiatu świdnickiego w Polsce i na świecie – mówił wicestarosta.
Festiwal nie był jednak tylko i wyłącznie wydarzeniem wspominkowym i podsumowującym.
W programie znalazło się pięć premier teatralnych oscylujących wokół tematu przewodniego, którym są wesele i gody.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plastyczna i multimedialna: Gardzienice 1977 – 2017 = 40 lat
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button