AKTUALNOŚCI

Nie bądź obojętny wobec osób narażonych na wychłodzenie

Przed nami kolejne mroźne dni i noce. Ta niesprzyjająca aura to szczególnie niebezpieczny czas dla osób starszych, schorowanych, bezdomnych i nietrzeźwych. Na Lubelszczyźnie tej zimy z powodu wychłodzenia organizmu zmarło pięć osób. Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.

Każdego roku w okresie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Na wychłodzenie są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na powietrzu. Niejednokrotnie pijane osoby nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do domu, „odpoczywają” na ławkach, przystankach, nie czując zimna.

Tej zimy na Lubelszczyźnie z powodu wychłodzenia śmierć poniosło pięć osób. Jak się okazuje, przed nami kolejne mroźne dni i noce. Dlatego policjanci już teraz systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu. Dzielnicowi kontrolują altanki ogródków działkowych, pustostany, kanały ciepłownicze oraz inne opuszczone miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych, w podeszłym wieku sprawdzając warunki w jakich osoby te zamieszkują. Szczególną uwagę zwracają na temperaturę panującą w mieszkaniu. Niejednokrotnie w kontroli wspierają policjantów pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Potrzebującym udzielają informacji, w jakich placówkach mogą otrzymać pomoc i schronienie, aby bezpiecznie przetrwać zimę.

Pamiętajmy jednak, że i my możemy pomóc takim osobom. Mając wiedzę o osobie, której może być zagrożone życie lub zdrowie, wystarczy powiadomić odpowiednie służby – Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Pamiętajmy również o osobach śpiących na ławkach, nietrzeźwych, czy też osłabionych – widząc takie osoby reagujmy. Nie bądźmy obojętni, nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.

AK

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button