AKTUALNOŚCI

Kilkukrotnie wzrosła liczba zachorowań na boreliozę

Atakują w lesie, na działce, na placu zabaw, ostrożnym trzeba być tak naprawdę wszędzie. Nie każdy wie, że mogą być aktywne przez cały rok. Mowa o kleszczach, które ostatnio stały się bardzo aktywne. Te pasożyty są niebezpieczne, bo zakażone mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie i wirusy.
Wśród nich: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze. Pamiętajmy też, że zakazić mogą nas komary.
– Niestety, łagodna zima sprawiła, że liczba zachorowań znacznie wzrosła. Również w naszym regionie. Dokładnie rok temu odnotowaliśmy 4 przypadki boreliozy na terenie powiatu świdnickiego, w tym roku jest ich już 16 – informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny lek. wet. Jan Nowicki.
Pierwsze objawy zakażenia to nie zawsze rumień wokół ukłucia. Dlatego po ukąszeniu trzeba być czujnym.
– Moja wnuczka boreliozą zaraziła się jako nastolatka. Niestety dopiero po 5 latach właściwie zdiagnozowano moją wnuczkę, być może dlatego, że nie znaleźliśmy wtedy kleszcza ani śladu po ukąszeniu. Dziś cierpi na wiele schorzeń i dolegliwości – mówi babcia 24-letniej dziś mieszkanki Świdnika. – Pierwsze niepokojące symptomy u wnuczki to były bóle głowy i wymioty, potem ból w stawach. Dopiero w Klinice Bólu skierowano nas na testy, które wykazały chorobę – mówi pani Lidia. Po latach kosztownego leczenia – przyjmowania hormonów, sterydów i antybiotyków młoda kobieta wciąż cierpi na wiele schorzeń, m.in.: uszkodzenie nerwu wzrokowego, uszkodzony staw łokciowy, wiotkość skóry, niedoczynność nadnerczy.
– Wnuczka ma generalnie wyniszczony cały organizm. Choroba doprowadziła też do tego, że ma kręgosłup 80-letniej staruszki – opisuje nasza rozmówczyni.
Te groźne pajęczaki nie lubią upałów, ich aktywność jest większa w godzinach porannych i wieczornych. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś we wrześniu.
Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Ale to mit, że kleszcze spadają z drzew. Najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.
W naszym regionie specjalistycznym leczeniem boreliozy zajmuje się m.in. Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki.
Jak można ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem?
• noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
• stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna
Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci,
• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
• nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama