AKTUALNOŚCISPORT

6. Półmaraton Solidarności za nami. Kenijczycy niepokonani!

foto: www.pkopolmaratonsolidarnosci.pl
Biegacze z 9 krajów wystartowali w 6. Półmaratonie Solidarności. Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo z Kenii jako pierwszy przekroczył linię mety. Pierwszym z Polaków był Łukasz Woźniak- biegacz ze Strawczyna, który w sobotę zajął 4 miejsce. Do mety dobiegło 645 zawodników.
Drugiego czerwca po raz szósty odbył się Półmaraton Solidarności. Tuż przed biegiem półmaratończyków zagrzewał do walki dyrektor biegu Marek Wątorski przy akompaniamencie grupy perkusyjnej i tancerek UDS Lublin. Wystartowano jak zwykle ze Świdnika. Trasa prowadziła przez al. Lotników Polskich, Niepodległości, Kosynierów, gen. Maczka, al. Armii Krajowej, Kusocińskiego, Klonową, Wyszyńskiego, drogą serwisową ekspresówki, w kierunku mety zlokalizowanej na terenie Targów Lublin przy ul. Dworcowej. Najlepsi okazali się Kenijczycy. Najszybszy był Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo (01:07:34).- Czułem się bardzo dobrze na trasie. Dopisała pogoda, ulewny deszcz zneutralizował poranny upał, dopisali kibice, którzy dopingowali mnie i innych zawodników na trasie nawet z okien w blokach mieszkalnych. Cały czas dyktowałem tempo ale do rekordu trasy 1:04:01 z 2015 roku METTO Kiprono z Kenii było bardzo daleko – powiedział zwycięzca 6. PKO Półmaratonu Solidarności.
Drugie i trzecie miejsce należało do Cheruticha Nelsona Kipkogei (01:08:16) i Roticha Marna Kipchumbo (01:08:21). Najlepszym z Polaków okazał się Łukasz Woźniak (01:11:09) zajmując czwarte miejsce.- Jestem zadowolony z tego startu. Bieg miał bardzo mocną obsadę. Przegrałem tylko z Kenijczykami i wyprzedziłem kilku bardzo dobrych zawodników. Ten bieg pokazał, że forma jest, dlatego z nadzieją czekam na kolejny start – powiedział po biegu Łukasz Woźniak. Wśród kobiet trasę najszybciej pokonała Onyancha Yunes Moraa z Kenii (01:20:12). Druga dobiegła Kącesr Zita z Węgier z czasem 01:20:19, a trzecia Aleksandra Jakubczak z Zamościa z czasem 01:22:40. Do mety dotarło 645 zawodników.
Tak wyglądały początkowe kilometry w Świdniku. Biegaczy wspierał Jakub Osina wraz z synem, organizując punkt nawadniania, z którego skorzystało ponad 200 zawodników.
https://www.facebook.com/drjakubosina/videos/1723087777738292/
Przy okazji sportowej rywalizacji biegacze mogli wesprzeć też dwie ciężko chore dziewczynki. Wystarczyło przypiąć do koszulki karteczkę z napisem: „Biegnę dla Bianki i Julii”.
Bianka cierpi na „Klątwę Ondyny” – zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (gdy zasypia przestaje oddychać). Niezbędna jest operacja i specjalistyczny sprzęt. Julia zachorowała na guza mózgu, który spowodował wiele zmian w jej organizmie (m.in.: niedowład lewostronny, utrata wzroku, skolioza). Niezbędny jest zakup wózka inwalidzkiego i fotelika. Identyfikatory akcji „biegnę dla Bianki i Julii” były bardzo chętnie odbierane przez zawodników. Po dobiegnięciu do mety odpowiedniej liczby zawodników sponsor tytularny półmaratonu PKO Bank Polski zobowiązał się do przekazania darowizny na rzecz dziewczynek. W sobotę ruszyły także biegi towarzyszące tj. 26. Bieg Solidarności Lubelski Lipiec 1980. Na dystansie 3000 metrów rywalizowali przedstawiciele biznesu, studenci i młodzież szkolna. W otoczeniu strefy mety, w parku ludowym w Lublinie odbyły się rodzinne biegi z bocianem. Na dystansie od 150 do 400 m rywalizowali mali biegacze, przedszkolaki z rodzicami. Bieg w samo południe zakończyła rodzinna sztafeta z bocianem. Tegoroczny 6. PKO Półmaraton Solidarności i biegi towarzyszące otworzyły biegową triadę Niepodległości w Lublinie. Jest to cykl trzech biegów trwających od 2 czerwca, przez 15 września po 11 listopada br. W ten sposób organizatorzy triady: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, upamiętni 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close