AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Wakacje nad morzem to dla nich zabawa i rehabilitacja

22 lipca grupa uczniów, wychowawców i rodziców Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Świdniku wyjechała na turnus rehabilitacyjny do Dźwirzyna.
-To już siódme takie wakacje, które oprócz miło spędzonego czasu są swoistą szkołą życia dla naszych uczniów – przyznaje Elżbieta Krupa, Dyrektor SOSW w Świdniku – Organizacja turnusu trwała od stycznia. Musiałam zgromadzić fundusze, pozyskać wychowawców i personel pomocniczy. Turnus to też rehabilitacja społeczna poprzez integrację i nauka samodzielności. To też możliwość weryfikacji nabytych przez uczniów umiejętności w szkole – wyjaśnia pani dyrektor.
w poprzednich latach uczniowie ośrodka byli m.in w Jastrzębiej Górze, Myczkowcach, Darłówku i Zakopanym.
Cała grupa uczestników turnusu w Dźwirzynie liczy 61 osób, w tym 42 uczniów, 5 wychowawców, pielęgniarkę oraz rehabilitantkę, a także 9 rodziców i 3 opiekunki. Wśród uczestników są także absolwenci ośrodka.
Turnus trwa 2 tygodnie, a jego całkowity koszt to 1690zl. Niektórzy uczniowie otrzymali dofinansowania z PCPR, a także z fundacji, od sponsorów lub od Stowarzyszenia Przyjaciół Ośrodka.
Życzeniami od uczestników turnusu cieszy się wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, który od lat inicjuje przedsięwzięcia m.in na rzecz rozwoju świdnickiego SOSW, często odwiedzając uczniów.
„(…)Wysyłamy Panu bursztynowe słońce, garść nadmorskiego piasku i relaksacyjny szum fal. Uczniowie SOSW w Świdniku” – piszą dzieci.
– Niespodziewane życzenia z wakacji bardzo mnie wzruszyły. Cieszę się, że dzieciaki ze specjalnymi potrzebami, ich rodzice i opiekunowie mają szansę delektować się odpoczynkiem – mówi wicestarosta.
A podczas gdy uczniowie wypoczywają nad morzem, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym trwa remont schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Przemalowane zostały już także ściany pokoi w internacie.
-Część pieniędzy na ten cel pochodzi ze środków własnych ośrodka, część od pozyskanych przez wicestarostę sponsorów. Placówkę mają też czekać wkrótce gruntowne zmiany – zaznacza dyrektor Krupa.
Trwają prace nad projektem likwidacji skarpy ziemnej przed budyniem, aby przywrócić do użytkowania pomieszczenia, które ze względu na nowe przepisy budowlane zakwestionował sanepid. Wyrównany teren przed ośrodkiem ma zostać zaadaptowany na cele rekreacyjne dla uczniów.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close