AKTUALNOŚCI

Piaski świętują 25- lecie odzyskania praw miejskich.

Piaski to miasto z długą i trudną historią. Prawa miejskie uzyskały już w 1470 roku. Jednak w skutek carskich represji utraciły je w 1869 roku, aby odzyskać je ponownie dopiero w roku 1993.
13 sierpnia odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Piaskach, w której uczestniczyli samorządowcy wszystkich kadencji. Okazją spotkania była rocznica 25- lecia odzyskania praw miejskich.
Z tej okazji Burmistrz Piask Michał Cholewa nawiązał do historii miasta i przedstawił imponujący dorobek inwestycyjny ostatnich lat.
Widocznych inwestycji, które rozwijają miasto gratulowali burmistrzowi oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Podgórskiego Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Marcin Najda oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marcin Troć.
Ślady pierwszego osadnictwa na terenach dzisiejszych Piask pochodzą już z epoki paleolitu. Świadczą o tym obiekty archeologiczne z Piask i okolic, które zostały zebrane w różnych okresach.  Nie zachował się jednak przywilej lokacyjny miasta, wobec czego nieustalona pozostaje dokładna data założenia Piask jako miasta oraz związane z lokacją nadania i przywileje. Jan Długosz w księdze uposażeń kościelnych wymienia tę miejscowość pod datą 1470 r. jako miasto i nazywa je Pyassek alias Gyelczew.


 

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close