AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Powitali uczniów w odświeżonych i wyremontowanych wnętrzach

– Serdecznie witam po wakacyjnej przerwie! Wszystkim uczniom i nauczycielom życzę samych sukcesów – powitała na inauguracji roku szkolnego 2018/2019 Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.
Miejsce z roku na rok rozwija ofertę dydaktyczną i infrastrukturę. Nic więc dziwnego, że chętnych do nauki tu nie brakowało.
-Jesteśmy bardzo zadowoleni z naboru w tym roku. Dołączyło do nas 23 nowych uczniów. W sumie w ośrodku uczy się 103 dzieci. Utworzone zostały dwie klasy dla dzieci ze spektrum autyzmu. W kl. I jest troje dzieci i w kl. VI -czworo. Jest w nich realizowana podstawa programowa dla szkół podstawowych, a uczniowie otrzymają dodatkowe wsparcie w ramach rewalidacji indywidualnej, prowadzone będą min. zajęcia komunikacji alternatywnej.
Podczas uroczystości wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs otrzymał specjalne podziękowania za pełną zaangażowania działalność, która przyczynia się do promowania i rozwoju placówki.
– Jako zarząd inicjujemy oraz wspieramy rozwiązania, które pomagają funkcjonować dzieciom i ich rodzinom. Cieszę się, że uczniowie mogą korzystać z unikalnego w skali kraju placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, że placówka jest sukcesywnie modernizowana i że wprowadzane są tu kolejne innowacje pedagogiczne – komentuje Waldemar Białowąs, inicjator powstania placu zabaw.
Wicestarosta pozyskał także sponsorów tegorocznego remontu ośrodka. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zakończono remont schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Pomalowano także pokoje sypialniane w internacie, klatkę schodową oraz gabinety do rewalidacji indywidualnej. Wymieniono oświetlenie w internacie i przedszkolu na energooszczędne LED.
– Ten remont był niezbędny – tłumaczy Elżbieta Krupa, Dyrektor SOSW w Świdniku – W przedsięwzięciach tych bardzo pomocny był wicestarosta, który zawsze szuka wszelkich sposobów, aby znalazły się fundusze na niezbędne remonty i inwestycje, wzbogacające ofertę naszego ośrodka – dodaje.
Firma Eko-Elektro wykonała nieodpłatny remont oświetlenia w przedszkolu,
Firma Slim Led przekazała materiały do remontu i naprawy oświetlenia w pokojach sypialnianych internatu i przedszkolu.
Firma MAROS, również bezpłatne, wykonała remont schodów. Malowaniem sal w internacie, klatki schodowej i sal rewalidacji indywidualnej zajęli się pracownicy ośrodka.
Placówkę mają czekać już wkrótce gruntowne zmiany. Trwają prace nad projektem likwidacji skarpy ziemnej przed budyniem, aby przywrócić do użytkowania pomieszczenia, które ze względu na nowe przepisy budowlane zakwestionował sanepid. Wyrównany teren przed ośrodkiem ma zostać zaadaptowany na cele rekreacyjne dla uczniów.
W tym roku uczniowie mają możliwość korzystania z nowej hali sportowej przy I LO. Bezpłatne zajęcia w sali korekcyjnej będą odbywać się tam codziennie.
Kolejną nowością jest realizacja programu „Aktywna Tablica”. – W ramach programu rządowego ośrodek otrzymał 17000 zł na zakup 2 monitorów interaktywnych o przekątnej 65 cali i rzutnika szerokopasmowego. Złożyliśmy już zapytania ofertowe i czekamy na rozstrzygnięcie. Montaż planowany jest na początku września. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany przez uczniów i nauczycieli do urozmaicania zajęć dydaktycznych i rewalidacyjnych, szczególnie zajęć kształtujących komunikację – wyjaśnia pani dyrektor.
Od września do grudnia realizowane mają być kolejne dwa projekty: „Sensoplatyka” i „Działanie wypełnia mój wolny czas”.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close