AKTUALNOŚCI

GMINA NA 6+

W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta gala podczas, której „Kurier Lubelski” nagrodził najlepsze samorządy z Lubelszczyzny. Impreza odbyła się już po raz drugi. Tym razem kapituła ekspertów oceniała sprawność w pozyskiwaniu i wykorzystaniu dotacji z Unii Europejskiej. Gmina Trawniki otrzymała w plebiscycie wyróżnienie.

wójt gminy Trawniki- Damian Baj

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do budowy systemów fotowoltaicznych i biomasy w gospodarstwach indywidualnych w Gminie Trawniki. To właśnie temu projektowi z 2018 roku kapituła przyznała wyróżnienie. W ramach tego działania udało się zrealizować 121 instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców gminy oraz 22 kotły na biomasę. Koszt projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych, z czego gmina otrzymała aż 85% dofinansowania minus VAT. Zadowolenia z nagrody nie ukrywa wójt Trawnik Damian Baj:

„Bardzo mnie cieszy, że nasze starania zostały dostrzeżone. Zresztą nie tylko gminy Trawniki. Pierwsze miejsce z powiatu świdnickiego zajęła gmina Rybczewice. Im również należą się ogromne gratulacje.”

Nie było to pierwsze działanie związane z dążeniem do czystszego powietrza w gminie Trawniki. Już wcześniej realizowany był projekt związany z fotowoltaiką. Obecnie na terenie gminy Trawniki jest już 150 domów zaopatrzonych w te instalacje. Znajduje się ona również na gminnej oczyszczalni ścieków.

„Dzięki realizacji tych projektów, związanych z fotowoltaiką, gmina jest duża czystsza. Niestety na naszym terenie nie ma gazu, stąd do opalania wykorzystuje się węgiel. Dlatego zamierzamy składać kolejne wnioski i mamy nadzieję realizować projekty związane zarówno z fotowoltaiką, solarami jak i kotłami na biomasę dla mieszkańców.”- dodaje wójt Damian Baj.

Jeszcze w tym roku gmina Trawniki będzie składała wniosek o dofinansowanie do projektu, dzięki któremu solary i instalacje fotowoltaiczne będą mogły zyskać kolejne gospodarstwa domowe. Program jest duży i zakłada montaż nawet kilkuset sztuk sprzętu. Wójt Damian Baj ma nadzieję, że uda się pozyskać jeszcze te fundusze:

reklama reklama

„Zrobiliśmy już ankiety. Zainteresowanie wśród mieszkańców było ogromne. Myślę, że bardzo by się ucieszyli gdybyśmy pozyskali te pieniądze na realizację ich potrzeb.”

źródło: www.trawniki-online.pl

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close