AKTUALNOŚCI

Sanepid sprawdza lodziarnie

Dobiega półmetek sezonu wakacyjnego. Ile zdążyliście już zjeść lodów? To ulubiony przysmak, nie tylko wśród dzieci. Uważajmy jednak na to, gdzie je kupujemy i zadbajmy o właściwe przechowywanie lodów.

Na terenie naszego powiatu znajdują się dwie wytwórnie lodów. Obie w Piaskach. Poza tym funkcjonuje kilkanaście sezonowych punktów gastronomicznych, gdzie możemy dostać lody. Wszystkie te miejsca regularnie kontroluje Sanepid.

-Producent zobligowany jest do regularnego zlecania badań próbek swojego produktu w certyfikowanych laboratoriach. Kontrolujemy te wyniki, jak również sami zlecamy takie badania. Kontrolujemy także tzw. budki z lodami. Sprawdzamy zwłaszcza zachowanie zasad higieny – mówi lek. wet. Jan Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku. – Muszę powiedzieć, że sytuacja jest dużo lepsza niż w ubiegłym roku, kiedy to w kilku przypadkach lodziarniom nałożone zostały mandaty za uchybienia związane z higieną. W tym roku, jak do tej pory, wydaliśmy jedynie dwie decyzje w sprawach technicznych. Myślę, że świadomość zagrożeń jest większa, więc idzie to w dobrym kierunku – ocenia.

Jak się okazuje, salmonellą możemy zakazić się „na własne życzenie”

-Dużo zależy od nas, konsumentów. Musimy pamiętać przede wszystkim o higienie, o czystych rękach. Mamy wiele przypadków, kiedy konsument zgłasza zatrucie, sprawdzamy źródło, a potem okazuje się, że sam był nosicielem – tłumaczy inspektor – Pamiętajmy też, żeby raz rozmrożone lody nie były powtórnie zamrażane.

-Kupując lody w punkcie gastronomicznym, obserwujmy sprzedawcę. Patrzmy czy ma odpowiednio zabezpieczone włosy, dłonie. Istotne jest też zabezpieczenie przed owadami w takim punkcie. Informujmy Sanepid o wszelkich podejrzeniach i zgłaszajmy nieprawidłowości. Taka współpraca z konsumentem jest bardzo ważna – apeluje Jan Nowicki.

reklama reklama

Sanepid

Bakteria salmonelli, zwłaszcza w lecie odpowiada za większość zatruć pokarmowych. Obecność tego patogenu w organizmie prowadzi do zapalenia jelita cienkiego oraz grubego.

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj po 12 do 24 godz. od zjedzenia zatrutego pożywienia. Salmonellozie towarzyszą:

kurczowe bóle brzucha

– biegunka

– gorączka

– wymioty

Aby ostatecznie potwierdzić zakażenie salmonellą wykonuje się bakteriologiczne badanie kału.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close