AKTUALNOŚCI

Wieszają gdzie się tylko da

Aż pięć plakatów wyborczych zawisło na ogrodzeniu należącym do Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej W Świdniku. O temacie poinformował nas jeden z mieszkańców, który zadaje pytanie: Czy politykom aż tak brakuje miejsca na banery, że muszą się reklamować na szkolnym terenie?

Cztery z pięciu plakatów należą do kandydatów ubiegających się o miejsce w sejmie i senacie z list Prawa i Sprawiedliwości, jeden do Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Według kodeksu wyborczego, żaden z nich nie powinien zostać zawieszony w tym miejscu. Art. 108. § 2. kodeksu wyborczego mówi, że: Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Oznacza to, że uczniom nie można zarówno rozdawać ulotek czy rozkładać ich w szkole ale też wieszać banerów na ogrodzeniach. Wszystko bowiem może zostać potraktowane jako agitacja wyborcza.

W tej sytuacji problem nie dotyczy jednak tylko wspomnianego paragrafu. Jak mówi z-ca dyrektora PCEZ Janusz Maruszak: „Nikt nie pytał nas o zgodę o wywieszenie banerów wyborczych na ogrodzeniu. Nic na ten temat nie wiemy.” Dodaje również, że są w tej sytuacji poniekąd pomiędzy młotem a kowadłem bowiem sami plakatów zdjąć nie mogą.

Według Art. 495. § 1. Kto, w związku z wyborami:
  1)   umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia

Podlega karze grzywny, w tej sytuacji do 5 tys. zł.

Samemu zdejmować materiałów wyborczych, nawet tych nielegalnie zawieszonych, nie poleca asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku: „Gdy widzimy plakat czy banner wyborczy w miejscu niedozwolonym lub gdy bez naszej zgody ktoś go wywiesi na naszym mieniu, należy złożyć zawiadomienie na najbliższym posterunku policji.”

reklama reklama

Pamiętajmy bowiem, że w myśl kodeksu wyborczego Art. 109. § 3. materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Dlatego najlepiej zawsze postępować zgodnie z prawem.

W chwili obecnej w sprawie plakatów wyborczych wywieszonych na ogrodzeniu PCEZ do policji nie wpłynęło żadne zawiadomienie. Dopiero w momencie otrzymania zgłoszenia, policja będzie mogła podjąć odpowiednie czynności.

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama