AKTUALNOŚCI

Wieszają gdzie się tylko da

Aż pięć plakatów wyborczych zawisło na ogrodzeniu należącym do Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej W Świdniku. O temacie poinformował nas jeden z mieszkańców, który zadaje pytanie: Czy politykom aż tak brakuje miejsca na banery, że muszą się reklamować na szkolnym terenie?

Cztery z pięciu plakatów należą do kandydatów ubiegających się o miejsce w sejmie i senacie z list Prawa i Sprawiedliwości, jeden do Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Według kodeksu wyborczego, żaden z nich nie powinien zostać zawieszony w tym miejscu. Art. 108. § 2. kodeksu wyborczego mówi, że: Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Oznacza to, że uczniom nie można zarówno rozdawać ulotek czy rozkładać ich w szkole ale też wieszać banerów na ogrodzeniach. Wszystko bowiem może zostać potraktowane jako agitacja wyborcza.

W tej sytuacji problem nie dotyczy jednak tylko wspomnianego paragrafu. Jak mówi z-ca dyrektora PCEZ Janusz Maruszak: „Nikt nie pytał nas o zgodę o wywieszenie banerów wyborczych na ogrodzeniu. Nic na ten temat nie wiemy.” Dodaje również, że są w tej sytuacji poniekąd pomiędzy młotem a kowadłem bowiem sami plakatów zdjąć nie mogą.

Według Art. 495. § 1. Kto, w związku z wyborami:
  1)   umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia

Podlega karze grzywny, w tej sytuacji do 5 tys. zł.

Samemu zdejmować materiałów wyborczych, nawet tych nielegalnie zawieszonych, nie poleca asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku: „Gdy widzimy plakat czy banner wyborczy w miejscu niedozwolonym lub gdy bez naszej zgody ktoś go wywiesi na naszym mieniu, należy złożyć zawiadomienie na najbliższym posterunku policji.”

Pamiętajmy bowiem, że w myśl kodeksu wyborczego Art. 109. § 3. materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Dlatego najlepiej zawsze postępować zgodnie z prawem.

W chwili obecnej w sprawie plakatów wyborczych wywieszonych na ogrodzeniu PCEZ do policji nie wpłynęło żadne zawiadomienie. Dopiero w momencie otrzymania zgłoszenia, policja będzie mogła podjąć odpowiednie czynności.

Reklama

reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button