AKTUALNOŚCI

Kosztowne życie w Świdniku

Już kolejny rok z rzędu firma Curulis przygotowała ranking przedstawiający wydatki mieszkańców na usługi komunalne w polskich miastach. I niestety jak się okazuje Świdnik to druga najdroższa pod tym względem miejscowość w województwie lubelskim. Droższy jest jedynie Hrubieszów.

Jest drożej, niż było jeszcze rok temu.

3.423,80 zł. to uśredniona cena jaką rocznie płaci, czteroosobowa rodzina mieszkająca w Świdniku, za usługi komunalne. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, koszt życia w Świdniku wzrósł o około 400 zł. Ten wzrost sprawił, że Świdnik znalazł się w rankingu ogólnym na 268 pozycji na 339 jednostek. To o 26 miejsc niżej niż w roku ubiegłym.

zdj. ranking – WYDATKI MIESZKAŃCÓW NA USŁUGI KOMUNALNE W MIASTACH POWIATOWYCH w 2019 roku.

W województwie lubelskim drożej niż w Świdniku jest jedynie w Hrubieszowie, gdzie rocznie za usługi komunalne płaci się obecnie 3.603,29 zł. Najtaniej na Lubelszczyźnie jest za to w Opolu Lubelskim- koszt to 2.189,32 zł. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę:

  • ceny za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki
  • opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • stawki podatku od nieruchomości
  • ceny za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (komunikacja publiczna)
  • opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania

Taniej jest nawet w Lublinie i Warszawie

W stolicy województwa lubelskiego roczny koszt wydatków komunalnych przedstawiony w tym samym rankingu wynosi 3 180,59 zł., a w stolicy kraju jeszcze mniej bo 3.060,03 zł. Najtańszym miastem w całej Polsce, już drugi rok z rzędu okazały się być Kozienice z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1.386,52 zł,

W 2019 roku wzrost cen dotknął głównie opłaty za odbiór odpadów oraz dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Możemy się spodziewać, że to dopiero początek prawdziwych wzrostów. Wyższe płace minimalne, droższa energia i niekorzystne ruchy na „rynku śmieciowym” prawdopodobnie przyspieszą wzrost kosztów usług komunalnych w 2020 i latach kolejnych.”- we wstępie do rankingu informuje Mateusz Klupczyński Prezes Zarządu Curulis Sp. z o.o.

Cel i zakres badań

reklama reklama

Jak możemy się dowiedzieć z opisu rankingu: Czysta woda, transport publiczny, czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe. To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów. Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu, zbadano ceny usług komunalnych we wszystkich miastach powiatowych w Polsce. Wyniki pozwalają na ocenę kosztów korzystania z usług komunalnych, które każdego roku obciążają przeciętną polską rodzinę.

Cały ranking wraz z opisem można znaleźć tutaj.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button