AKTUALNOŚCI

75 zł od osoby- szykuje się nowa stawka za śmieci w Świdniku

Dokładnie dziś 9 grudnia w Świdniku odbędzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Jednym z punktów poniedziałkowych obrad ma być uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty i ustalenia stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na początku tego roku opłata śmieciowa dla mieszkańców Świdnika wzrosła o ponad 50 procent. Dzięki temu za wywóz śmieci segregowanych mieszkańcy płacą teraz miesięcznie 17 zł. (zamiast 11 zł.) od osoby, a za niesegregowane 21 zł. (zamiast 14 zł.) . Od przyszłego roku może się to jednak znowu zmienić.

Jeśli radni przyjmą projekt uchwały, bez żadnych poprawek, to w 2020 roku stawka za odpady komunalne posegregowane wyniesie 25 zł. od osoby natomiast każdy, kto ich ich nie segreguje, zapłaci aż 75 zł.

Stawka ma być naliczana ze względu na liczbę osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Bez podziału za zabudowę jedno czy wielorodzinną. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina zamieszkująca domek czy mieszkanie w bloku segregująca odpady zapłaci 100 zł. miesięcznie. Dla nie segregującej stawka będzie 3 razy większa i wyniesie 300 zł.

Jak można przeczytać w projekcie uchwały podpisanej między innymi przez burmistrza Świdnika Waldemar Jaksona:

Podwyżka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jest niezbędna w celu zbilansowania kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, uwzględnionych w budżecie Gminy Miejskiej Świdnik na 2020 rok.” Wydatki zapisane w przyszłorocznym budżecie na gospodarkę odpadami komunalnymi to kwota 10,16 miliona złotych , z czego dla firmy Remondis- realizującej gminne zadanie- przewidziano 9 mln. 887 850 zł.

Nowe stawki i zasady ich naliczania mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Czy obowiązywać będą opłaty w wysokości zakładanej przez projekt uchwały? Decyzję radni miejscy podejmą jeszcze dziś. Początek sesji o godzinie 16.00. Przypominamy, że obrady można śledzić na żywo pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RFGH4n7SVB8

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button