AKTUALNOŚCI

Ostatni raz przedsiębiorcy dostaną taką informację w formie papierowej

Przedsiębiorcy otrzymają informację o rocznym rozliczeniu składek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Listy trafią do ponad 130 tysięcy płatników z województwa lubelskiego. To ostatni raz, kiedy przedsiębiorcy dostaną taką informację w formie papierowej.

Każdy przedsiębiorca znajdzie w przesyłce szczegółowe rozliczenie wpłat z 2019 roku, które przekazał na swój indywidualny rachunek składkowy. Dowie się, jak te wpłaty zostały podzielone na poszczególne fundusze i jakie jest jego saldo w ZUS na koniec roku: ma konto rozliczone na „zero”, nadpłatę czy może niedopłatę.

-Zakład Ubezpieczeń Społecznych staje się liderem elektronizacji. Chcemy być nowoczesnym urzędem, dlatego podjęliśmy decyzję, aby ostatni raz wysyłać informację do przedsiębiorców w formie listu. Od przyszłego roku będzie ona zamieszczana na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie, wraz z informacją o saldzie, otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu na PUE – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ponad 44 procent listów, które trafią do przedsiębiorców z województwa lubelskiego, zawiera informację o nadpłacie na koncie, a mniej niż co piąty z nich – o niedopłacie. Płatnicy nie muszą jednak obawiać się, że list jest wezwaniem do zapłaty zaległych składek.

-Wychodzimy z założenia, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo. To elementarna wiedza przy prowadzeniu biznesu – wyjaśnia prof. Uścińska. Warto porównać zestawienie wpłat ze swoimi księgami finansowymi, by sprawdzić, czy się zgadzają. W liście może pojawić się informacja nawet o groszowej niedopłacie lub nadpłacie. Jeśli kwoty są niewielkie, najprościej skorygować je przy najbliższej płatności składek, pomniejszając lub zwiększając odpowiednio wpłatę.

Przygotowanie informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki e-składce. Od 2018 r. przedsiębiorca opłaca składki na indywidualny numer rachunku składkowego jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, rozliczając je począwszy od najstarszej należności.

reklama reklama

ZUS Lublin

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close