AKTUALNOŚCI

Ostatni raz przedsiębiorcy dostaną taką informację w formie papierowej

Przedsiębiorcy otrzymają informację o rocznym rozliczeniu składek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Listy trafią do ponad 130 tysięcy płatników z województwa lubelskiego. To ostatni raz, kiedy przedsiębiorcy dostaną taką informację w formie papierowej.

Każdy przedsiębiorca znajdzie w przesyłce szczegółowe rozliczenie wpłat z 2019 roku, które przekazał na swój indywidualny rachunek składkowy. Dowie się, jak te wpłaty zostały podzielone na poszczególne fundusze i jakie jest jego saldo w ZUS na koniec roku: ma konto rozliczone na „zero”, nadpłatę czy może niedopłatę.

-Zakład Ubezpieczeń Społecznych staje się liderem elektronizacji. Chcemy być nowoczesnym urzędem, dlatego podjęliśmy decyzję, aby ostatni raz wysyłać informację do przedsiębiorców w formie listu. Od przyszłego roku będzie ona zamieszczana na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie, wraz z informacją o saldzie, otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu na PUE – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ponad 44 procent listów, które trafią do przedsiębiorców z województwa lubelskiego, zawiera informację o nadpłacie na koncie, a mniej niż co piąty z nich – o niedopłacie. Płatnicy nie muszą jednak obawiać się, że list jest wezwaniem do zapłaty zaległych składek.

-Wychodzimy z założenia, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo. To elementarna wiedza przy prowadzeniu biznesu – wyjaśnia prof. Uścińska. Warto porównać zestawienie wpłat ze swoimi księgami finansowymi, by sprawdzić, czy się zgadzają. W liście może pojawić się informacja nawet o groszowej niedopłacie lub nadpłacie. Jeśli kwoty są niewielkie, najprościej skorygować je przy najbliższej płatności składek, pomniejszając lub zwiększając odpowiednio wpłatę.

Przygotowanie informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki e-składce. Od 2018 r. przedsiębiorca opłaca składki na indywidualny numer rachunku składkowego jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, rozliczając je począwszy od najstarszej należności.

reklama reklama

ZUS Lublin

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama