AKTUALNOŚCI

„Nie istnieją przesłanki do badań pracowników Powiatowego Urzędu Pracy.”

Dziś nasza redakcja otrzymała niepotwierdzoną informację dotyczącą powiązań z ostatnim stwierdzonym 28 maja przypadkiem zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim, a konkretnie w Świdniku. Zachorowanie dotyczyło mężczyzny w przedziale wieku pomiędzy 41 a 60 lat. Szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj. Według naszego czytelnika jeden z pracowników Powiatowego Urzędu Pracy ma być bliską rodziną zakażonego Świdniczanina.

Jak dowiedzieliśmy się od Rzecznik Prasowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdaleny Smolińskiej-Kornas, nie ma ona upoważnienia do przekazywania informacji na temat miejsca pracy zarówno osoby zakażonej jak i osób z jej otoczenia. Uzyskaliśmy jednak informację dotyczącą bezpośrednio PUP i pracowników instytucji:

„Po analizie ze wskazań epidemiologicznych nie istnieją przesłanki do badań pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Osoby, które miały styczność z przypadkiem potwierdzonym są objęte kwarantanną.”- taką oficjalną informację otrzymaliśmy od rzeczniczki WSSE. W rozmowie powiedziała nam również, że analiza została prawdopodobnie przeprowadzona w ciągu ostatnich dni i nie ma żadnych przesłanek, by mówić o jakimkolwiek ognisku zachorowań w urzędzie. Na chwilę obecną ani interesanci ani pracownicy nie muszą się więc czuć zagrożeni.

Jak podkreśla rzeczniczka, po każdym stwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem, z osobą chorą prowadzony jest wywiad na podstawie którego podejmowane są dalsze czynności. Sprawdzane jest z kim kontaktowała się osoba zakażona koronawirusem i jakiego rodzaju były to kontakty. Następnie decyduje się o zrobieniu testów, skierowaniu na kwarantannę czy też objęciu nadzorem epidemiologicznym.

Według stanu na dzień 28 maja 2020 roku na terenie województwa lubelskiego:

reklama reklama
  • Liczba osób aktualnie hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (nowych osób w ciągu ostatnich 24 godzin) – 78 (30)
  • Liczba osób aktualnie poddanych kwarantannie –  3057
  • Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 557

Do dnia 28 maja 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 486 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 324 ozdrowieńców i zarejestrowano 15 zgonów.

Z kolei w powiecie świdnickim sytuacja dotycząca koronawirusa na dzień 29.05.2020 roku wygląda następująco:

Reklama
  • 8 stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 3 aktywne
  • 37 osób przebywa na kwarantannie: 23 w gminie Świdnik, 1 w gminie Piaski, 4 w gminie Mełgiew, 9 w gminie Trawniki i 0 w gminie Rybczewice

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button