AKTUALNOŚCI

Odrzucenie polskich projektów w związku ze „strefami wolnymi od LGBT”

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o stanowczą interwencję w Komisji Europejskiej, która odrzuciła wnioski sześciu polskich miast starających się unijne środki. „Komisja dyskryminuje polskie samorządy i łamie Traktat o Unii Europejskiej” – podkreślił Ziobro, cytowany w komunikacie MS.

Chodzi o informację unijnej komisarz ds. równości Heleny Dalli, która na Twitterze napisała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo Miast”. W ich składanie zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”. Zdaniem Ziobry decyzje Komisji są „niedopuszczalne”. „Działanie to łamie traktaty, choćby art. 4 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej mówiący o poszanowaniu tożsamości narodowej państw, a także narusza zasadę równości wszystkich członków Unii Europejskiej w odniesieniu do równości samorządów regionalnych” – zaznaczył minister.

Z kolei posłowie Lewicy oświadczyli w środę, że samorządy powinny jak najszybciej wycofać się z uchwał anty-LGBT. Zapowiedzieli rozesłanie projektów uchwał afirmujących poszanowanie praw mniejszości i zasady niedyskryminacji. „Nie może być tak, że za fundamentalistyczne decyzje lokalnych polityków będą ponosić koszty zwykli mieszkańcy tych gmin, powiatów czy samorządów” – mówił wiceszef klubu i przewodniczący zespołu ds. równouprawnienia społeczności LGBT Krzysztof Śmiszek.

Uchwały władz samorządów „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT” albo mówiące, że dana gmina jest „wolna od ideologii LGBT” zaskarżał do sądów administracyjnych Rzecznik Praw Obywatelskich. W ostatnich miesiącach Biuro RPO informowało o dziewięciu takich skargach. Dotyczyły one gmin: Lipinki (woj. małopolskie), Istebna (woj. śląskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie), a także Rady Miejskiej w Osieku (woj. świętokrzyskie), Rady Powiatu Ryckiego (woj. lubelskie), Rady Powiatu Tarnowskiego (woj. małopolskie) oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego. Trafiły one do wojewódzkich sądów administracyjnych – w Gliwicach, Krakowie, Radomiu, Lublinie, Rzeszowie i Kielcach.

W lipcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził nieważność zaskarżonej przez RPO uchwały Rady Gminy w Klwowie, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Istebna. Sąd w Radomiu zwrócił uwagę, że pojęcie LGBT odnosi się do ludzi, i uchwała Rady Gminy Klwów ma charakter dyskryminacyjny. Sąd w Gliwicach stwierdził, że Rada Gminy Istebna podejmując taką uchwałę wykroczyła poza ustawowe granice swojego działania i podjęła ją z naruszeniem prawa oraz uznał, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej.

Wcześniej wojewódzkie sądy administracyjne, np w Krakowie i Kielcach, odrzucały skargi RPO na te uchwały lokalnych samorządów uznając, że uchwała taka nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej lub że stanowisko rady gminy zaprezentowane w uchwale ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków, czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień.

reklama reklama

Pierwszym polskim samorządem, który przyjął stanowisko anty-LGBT był powiat świdnicki. Miało to miejsce w marcu ubiegłego roku. Za przykładem rady powiatu poszło wiele innych samorządów z kraju. Łącznie podobne dokumenty przyjęło ponad 80 jednostek samorządów terytorialnych. W maju 2019 roku ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek odznaczył samorządy medalem wojewody lubelskiego „za podjęte działania w celu ochrony instytucji rodziny przed zagrożeniami ze strony destrukcyjnych ideologii, poprzez włączenie się w akcję „Samorząd wolny od ideologii LGBT’.

W województwie lubelskim stanowiska anty-LGBT przyjęły:

sejmik województwa lubelskiego

powiat świdnicki

powiat krasnostawski

powiat kraśnicki

powiat lubelski

powiat łukowski

powiat puławski

powiat rycki

powiat zamojski

gmina Serniki

gmina Trzebieszów

gmina Urzędów

gmina Zakrzówek

miasto Kraśnik

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close