AKTUALNOŚCI

Świdnik: Jest drożej niż w ubiegłym roku

Dokładnie o 376,98 zł, w stosunku do roku ubiegłorocznych wyliczeń (link), wzrosła uśredniona cena jaką rocznie płaci czteroosobowa rodzina mieszkająca w Świdniku za usługi komunalne. Według rankingu przygotowanego, już po raz trzeci, przez firmę Curulis, w roku 2020 świdnickie wydatki oscylują na poziomie 3 800, 78 zł. Mimo tego wzrostu, Świdnik w rankingu znalazł się na lepszej pozycji niż w roku ubiegłym.

W tegorocznym rankingu ogólnym (stan stan na dzień 30 czerwca 2020 roku) wśród 339 miast, Świdnik zajął 238 miejsce. To dużo lepszy wynik niż w roku ubiegłym. Oznacza jednak, że w całej Polsce aż w 237 miastach za usługi komunalne płaci się mniej. W kraju najtaniej jest w mieście Zambrów, gdzie roczne wydatki to kwota 1 610,72 zł, najdrożej zaś w Choszcznie, tam koszty wynoszą aż 4 926,04 zł.

W zestawieniu miejscowości poniżej 50 tysięcy mieszkańców, Świdnik zajmuje 178 miejsce na 251 miast, które się tu znalazły. Pierwsze i ostatnie miejsca przypadły tym samym miejscowościom, co w rankingu ogólnym.

Taniej niż w Lublinie, nadal drożej niż w Warszawie

Jeszcze w ubiegłym roku Świdnik był droższy pod względem opłat za usługi komunalne od Lublina. W tym roku się to zmieniło. Ceny w Lublinie wzrosły i to sporo. Lubelska czteroosobowa rodzina płaci za nie, według rankingu, 4 134,70 zł. W Warszawie jest to koszt 3 413,30 zł czyli mniej więcej tyle ile w Świdniku w roku ubiegłym.

W całym województwie lubelskim usługi komunalne najtańsze są w Janowie Lubelskim, gdzie wynoszą 2 368 zł, najdroższe zaś w wyżej wymienionym Lublinie. Różnica między nimi to 1 767 zł.

reklama reklama

Jak możemy przeczytać w podsumowaniu rankingu: średnie wydatki na usługi komunalne w miastach powiatowych wskazują na ogólną tendencję wzrostową, przy czym wydatki te rosną wraz ze wzrostem liczby ludności w mieście. Tegoroczne wyliczenia skomentował we wstępie do opracowania Mateusz Klupczyński Prezes Zarządu Curulis Sp. z o.o.:

” W 2020 roku, po raz kolejny, wzrost cen dotkliwie podwyższył opłaty za odbiór odpadów. Niestety, w kolejnych latach możemy nadal spodziewać się podobnych ruchów, gdyż system ten w niewielu jednostkach się bilansuje.Wzrost cen nie ominął również dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a i w tym przypadku rok 2021 może okazać się kluczowy, gdyż wiele JST będzie musiało zmierzyć się z aktualizacją taryf.”

Tak jak w roku ubiegłym, przy tworzeniu rankingu, firma Curulis wzięła pod uwagę:

  • ceny za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki
  • opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • stawki podatku od nieruchomości
  • ceny za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (komunikacja publiczna)
  • opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania

Cały raport dotyczący można znaleźć pod tym linkiem: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2020

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button