AGROINFO

Koniec walki ze zgnilcem amerykańskim pszczół

W sierpniu ubiegłego roku decyzją wojewody lubelskiego wydane zostało rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół w powiecie świdnickim oraz łęczyńskim, lubelskim i lubartowskim. Do obszaru zapowietrzonego wokół ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół zostały wtedy włączone miejscowości: Janówek, Józefów i Janowice z gminy Mełgiew.

Zgnilec złośliwy jest zaraźliwą chorobą bakteryjną larw pszczół. Jest niezwykle trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach. Jedyną radykalną metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie wszystkiego oprócz ula. Porażona silna rodzina ma szansę być wyleczona.

Na obszarze zapowietrzonym zakazane było przemieszczanie rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii, jak również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Walka ze zgnilcem amerykańskim pszczół trwała na terenie województwa ponad 12 miesięcy. Na początku września bieżącego roku wojewoda lubelski uchylił rozporządzenie w sprawie jego zwalczania na wyżej wymienionych terenach.

źródło: www.trawniki-online.pl

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button