AKTUALNOŚCI

Pieszy ma obowiązek nosić odblaski

Każdy pieszy idąc po zmroku drogą poza terenem zabudowanym musi posiadać element odblaskowy. To dzięki niemu jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie. 1 października, w ramach akcji „Świeć Przykładem”, po raz kolejny obchodzony jest „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Działania skierowane są do pieszych, w tym seniorów, czyli grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mają na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych, i poza obszarem zabudowanym.

Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close