AKTUALNOŚCI

Więcej zakażeń, więcej ograniczeń. Powtórka sprzed roku?

Puste półki, długie kolejki, frustracja i święta bez bliskich. Tak było rok temu…

Mimo, że dwie „fale” nas zahartowały, to ta trzecia może być ryzykownym sprawdzianem wytrzymałości psychicznej społeczeństwa i testem granic cierpliwości dla przedsiębiorców.

Niestety, dziś w rządowym raporcie czytamy o 27 278 kolejnych zakażeniach koronawirusem w kraju. Wczoraj odnotowano ich 25 052. Tydzień temu było to 17 260 nowych przypadków, a dwa tygodnie temu – 15 698.

W naszym powiecie przybyło 26 nowych zakażeń. W województwie lubelskim zarejestrowano 874 przypadków, najwięcej w Lublinie – 172 i w powiecie puławskim – 94.

I chociaż województwo lubelskie ma się całkiem dobrze pod względem ilości zakażeń w skali kraju, to i tak po krótkiej przerwie wracają restrykcje.

reklama reklama

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia:

Swoją działalność muszą zawiesić:

– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– stoki narciarskie;

– kluby fitness i siłownie;

– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Minister zdrowia poinformował także o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III. Zaapelował również do administracji o pracę zdalną.

„(…) To jest bardzo ważne z punktu widzenia ograniczenia mobilności, a w konsekwencji transmisji koronawirusa, abyśmy w jak największym stopniu, w maksymalnej skali powrócili do pracy zdalnej” – mówił minister zdrowia.

Chociaż wielu narzeka na taki tryb pracy, to niestety, okazuje się być przywilejem dla wybranych sektorów…

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button