AKTUALNOŚCI

Więcej zakażeń, więcej ograniczeń. Powtórka sprzed roku?

Puste półki, długie kolejki, frustracja i święta bez bliskich. Tak było rok temu…

Mimo, że dwie „fale” nas zahartowały, to ta trzecia może być ryzykownym sprawdzianem wytrzymałości psychicznej społeczeństwa i testem granic cierpliwości dla przedsiębiorców.

Niestety, dziś w rządowym raporcie czytamy o 27 278 kolejnych zakażeniach koronawirusem w kraju. Wczoraj odnotowano ich 25 052. Tydzień temu było to 17 260 nowych przypadków, a dwa tygodnie temu – 15 698.

W naszym powiecie przybyło 26 nowych zakażeń. W województwie lubelskim zarejestrowano 874 przypadków, najwięcej w Lublinie – 172 i w powiecie puławskim – 94.

I chociaż województwo lubelskie ma się całkiem dobrze pod względem ilości zakażeń w skali kraju, to i tak po krótkiej przerwie wracają restrykcje.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia:

reklama reklama

Swoją działalność muszą zawiesić:

– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– stoki narciarskie;

– kluby fitness i siłownie;

– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Minister zdrowia poinformował także o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III. Zaapelował również do administracji o pracę zdalną.

„(…) To jest bardzo ważne z punktu widzenia ograniczenia mobilności, a w konsekwencji transmisji koronawirusa, abyśmy w jak największym stopniu, w maksymalnej skali powrócili do pracy zdalnej” – mówił minister zdrowia.

Chociaż wielu narzeka na taki tryb pracy, to niestety, okazuje się być przywilejem dla wybranych sektorów…

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button
Close
Close