AKTUALNOŚCI

Kolejny pomysł oszustów – „na rachmistrza”

Oszustwa na ,,rachmistrza dokonującego spisu powszechnego”, „policjanta”, „funkcjonariusza CBA”, „wnuczka”, ,,pracownika banku”, ,,konsultanta platformy inwestycyjnej” – sposobów na wyłudzenia pieniędzy jest wiele. Przestępcy wymyślają ciągle nowe metody, podszywając się pod osoby, które budzą zaufanie.

Trwa obecnie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis, w którym udział jest obowiązkowy, ma dostarczyć informacji na temat liczebności i funkcjonowania społeczeństwa. Z uwagi na epidemię, wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja, o czym GUS będzie szczegółowo informować. Spis potrwa do 30 września.

Okazję tą mogą wykorzystać oszuści i naciągacze, którzy bazując na niewidzy ankietowanych, zechcą wyciągnąć od nas wrażiwe dane. Dlatego policjanci apelują o ostrożność i zachęcają do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. W przypadku pytań o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma.

Oszuści często podszywają się pod pracowników różnych urzedów i instytucji lub krewnych. Mówią, że są wnuczkiem i pilnie potrzebują pieniędzy na okazyjny zakup, inwestycję życia. Czasem wmawiają, że są policjantami i przekonują Cię, że Twoje pieniądze są zagrożone, i że trzeba je przelać na inne konto, aby były bezpieczne. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer 997 na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Bądź czujny i nie daj się oszukać na zmyśloną historię usłyszaną przez telefon!

Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecają, by zalogowała się do swojego konta w banku. Wówczas oszust ma dostęp do naszego konta.

Pamiętajmy! Wyobraźnia oszustów nie zna granic, prześcigają się oni w sposobach działania. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

reklama reklama

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Przypominamy, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close