AKTUALNOŚCI

Zmiany w obostrzeniach. Co i kiedy nam wolno?

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby – wynika z nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią. Jutro, 8 maja, ruszają hotele i gastronomia, a 29 maja – siłownie i baseny.

Wczoraj w nocy w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń. Zgodnie z zapowiedziami znosi część obostrzeń.

Maseczki (15 maja)

Rząd wcześniej zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu – 1,5 m odległości od drugiej osoby, trzeba nadal ją nosić również na zewnątrz. Taka regulacja znalazła się w rozporządzeniu, które obowiązuje od następnej soboty, czyli 15 maja.

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Natomiast maseczek nie muszą np. nosić kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Również dzieci są nadal z tego obowiązku zwolnienie do ukończenia 5. roku życia.

Zakrywać ust nie muszą także osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Z tego obowiązku zwolnione są osoby podczas sprawowania kultu religijnego oraz osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy oraz osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba zakładać maseczki w czasie jazdy konnej.

Zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m.

Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Odkryć usta i nos możemy w celu identyfikacji lub weryfikacji tożsamości, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia, jak również po to, by umożliwić komunikowanie się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się lub po to, by spożyć posiłek w pracy oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Hotele i gastronomia (8 maja)

Rozporządzenie przewiduje także, że od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. “Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej” – dodano w rozporządzeniu.

Jak wskazano w dokumencie, do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę. Lokale gastronomiczne do 14 maja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Rozporządzenie zakłada, że od 15 maja do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie też to dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Jak czytamy w rozporządzeniu, od 29 maja do 5 czerwca b.r. poza tym, że jedzenie będzie mogło być serwowane w ogródkach gastronomicznych, dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską.

Ponadto, w lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik; odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Z rozporządzenia wynika, że do 5 czerwca tego roku w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dodano, że na terenie obiektów handlowych obsługa ma dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.

W rozporządzeniu napisano też, że do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba będzie też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Z rozporządzenia wynika również, że do dnia 5 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie, dezynfekcji statku powietrznego raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, lub po każdym locie z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną. Dezynfekcji statku powietrznego trzeba też będzie dokonywać każdorazowo po locie z pasażerami trwającym co najmniej 6 godzin.
Kultura i rozrywka (15 maja)

Zgodnie z opublikowanym w czwartek Rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu; od 29 maja do 5 czerwca – również w pomieszczeniach zamkniętych.

Dotyczy to podmiotów działalności twórczej – m.in. teatrów i kin – z wyłączeniem zespołów muzycznych i grup cyrkowych.

Widzom ma być udostępnione co drugie miejsce na widowni, lecz nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. W przypadku, gdy miejsca na widowni nie są wyznaczone, musi zostać zachowane minimum 1,5 m dystansu społecznego pomiędzy członkami publiczności – nie dotyczy to widzów, którym towarzyszą dzieci poniżej 13 roku życia lub osoby niepełnosprawne, jak również osób wspólnie zamieszkujących bądź gospodarujących.

Obowiązuje również nakaz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

Również od 29 maja możliwe będzie wykonywanie zadań edukacyjnych i animacyjnych, oraz prowadzenia zajęć w domach kultury i świetlicach – liczba uczestników nie może przekraczać piętnastu osób, konieczne jest zachowanie półtorametrowego dystansu społecznego i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

Do 5 czerwca 2021 r. prowadzenie działalności przez muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą zostało uznane za dopuszczalne, z zachowaniem restrykcji sanitarnych – na 15 m kw. powierzchni obiektu może przebywać tylko jedna osoba (nie dotyczy to udostępniania zbiorów, znajdujących się na wolnym powietrzu, czyli zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury oraz innych podmiotów), obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką.

Siłownie i baseny (29 maja)

Przewiduje ono, że od 29 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. działalność będą mogły wznowić kluby fitness i siłownie, ale z limitem 1 osoby na 15 mkw powierzchni.

Warunek nie dotyczy działalności polegającej na prowadzeniu siłowni, klubów i centrów fitness: „działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów; dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych” – dodano w rozporządzeniu.

W dokumencie wskazano, że od 29 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. przywrócona będzie działalność basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych. Będą mogły być udostępnione ograniczonej liczbie osób – „nie większej niż połowa obłożenia basenu, aquaparku, albo obiektu”.

Jednocześnie „udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami” – dodano w rozporządzeniu.

Jak zaznaczono, osoby korzystające z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku „są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe”.

Z rozporządzenia wynika również, że od 15 maja 2021 r. do 28 maja 2021 r. w obiektach sportowych na otwartym powietrzu dopuszczalne będzie udostępnienie publiczności maksymalnie 25 proc. liczby przewidzianych dla niej miejsc, co czwartego miejsca na widowni. Dodano, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni widzowie będą musieli zachować między sobą dystans 1,5 m.

Jak wskazano, podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym) m.in.: dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne; zapewnia osobom uczestniczącym w wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku albo ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego. „Dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających, zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami (…) wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku” – dodano w rozporządzeniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 maja 2021 r.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button