AKTUALNOŚCI

Milion złotych i samochody hybrydowe do wygrania w loterii Narodowego Programu Szczepień

Dwa miliony złotych dostanie gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik szczepień w skali Polski. Milion złotych mają otrzymajać samorządy, które będą miały najwyższe wskaźniki w 49 regionach – m.in. takie rozwiązania zapowiedział wczoraj minister Michał Dworczyk. Będzie też ogólnopolska loteria dla każdego.

Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej plan działań, które mają zachęcić Polaków do szczepienia przeciw Covid-19. Jak zapowiedział, od 1 lipca szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień. „Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć termin w dowolnym innym punkcie i zaszczepić się drugą dawką” – powiedział, zaznaczając, że może to mieć znaczenie zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Kolejne rozwiązanie, to bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70 roku życia. W tę akcję mają być zaangażowane samorządy. „W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 r.ż.”

Jak mówił, rozmowy te będą najczęściej realizowane przez pracowników GOPS-ów czy MOPS-ów, a do takich starszych osób dojadą mobilne punkty szczepień. To będą zespoły w dużej mierze oparte o ochotnicze straże pożarne i państwowe straży pożarną. „Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień” – wyjaśnił.

Minister Dworczyk poinformował, że na akcje zachęcające do szczepień do gmin trafi ryczałt w wysokości od 10 do 40 tys. zł. Zapowiedział też szereg zachęt finansowych dla samorządów.

reklama reklama

„Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel” – wskazał.

W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł.

Poza zachętami dla gmin, ma ruszyć także loteria Narodowego Programu Szczepień. W sumie na promocję szczepień przeciw Covid-19 rząd przeznaczy ponad 140 mln zł.

Milion złotych i samochody hybrydowe do wygrania w finale loterii Narodowego Programu Szczepień, ale będą także „nagrody natychmiastowe”

Loteria, zachęcająca Polaków do szczepień ma być realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek Skarbu Państwa.

W ramach loterii przewidziane są tzw. nagrody natychmiastowe – to znaczy, że co 2000. jej uczestnik otrzyma 500 zł. Co tydzień będą z kolei losowane dwie nagrody wysokości 50 tys. zł, a także hulajnogi elektryczne i vouchery.

Co miesiąc wylosowani zostaną dwaj uczestnicy, którzy otrzymają 100 tys. zł. W wielkim finale możliwe będzie wygranie dwóch nagród po milion złotych każda i samochodów hybrydowych.

„Ci, którzy już się zaszczepili, też będą mogli brać udział w tej loterii, więc nikt nie zostanie wykluczony” – zapewnił minister Dworczyk. Więcej szczegółów w sprawie loterii ma być znanych w połowie czerwca.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button