AKTUALNOŚCI

Od 13 czerwca zmiany w obostrzeniach, od 26 – zmiany na okres wakacji

Od niedzieli wejdą w życie zmiany w sprawie obostrzeń antycovidowych, zaś od 26 czerwca wprowadzone zostaną zmiany, które będą obowiązywały przez cały okres wakacji – oświadczył wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z informacji przekazanych przez premiera i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji prasowej, od 13 czerwca otwarte będą strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach; więcej wiernych będzie mogło być w świątyniach; w związku z rozpoczynającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej zostanie otwarta strefa kibica na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach i w innych instytucjach kultury i rozrywki. W świątyniach będzie mogło być maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Kolejne zmiany nastąpią od 26 czerwca

Zmiany mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej – pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Od 26 czerwca limit osób w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw – wyniesie jedna osoba na 10 mkw. Świątynie będą mogły być obłożone maksymalnie w 75 proc. W dyskotekach będzie mogło być maksymalnie 150 osób. Taki sam limit osób będzie dotyczył imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 150 osób.

Transport publiczny będzie mógł być obłożony w 100 proc. Pasażerowie nadal muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Niedzielski ocenił, że sytuacja epidemiczna poprawia się. Podał, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, a w apogeum III fali było to 280 tys. zleceń.

reklama reklama

Średnia dziennie wykonywanych testów „utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie” i wynosi ok. 50 tys. Niedzielski zaznaczył, że „średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie”. „Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 proc.” – dodał.

Szef MZ dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. „To jest rzeczywiście taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy” – podkreślił. Powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. „W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc.”

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button