AKTUALNOŚCI

Pierwsze upały – IMGW ostrzega mieszkańców naszego regionu

Nadeszły pierwsze czerwcowe upały. Termometry pokażą w naszym regionie ponad 30°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla województwa lubelskiego. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28°C do 31°C, a temperatura minimalna w nocy wyniesie od 13°C do 17°C. Ostrzeżenie obowiązuje w okresie od 18 czerwca g. 13.00 do 19 czerwca, g. 20:00.

Taka pogoda jest szczególnie uciążliwa dla osób starszych oraz dzieci. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież. Nie należy także wychodzić z domu bez potrzeby. RCB przypomina, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Pogoda w kraju

Przed upałem II stopnia IMGW ostrzega mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, pomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Wolne od ostrzeżeń jest jedynie woj. podkarpackie, jednak także i tam należy spodziewać się temperatur maksymalnych dochodzących do ok. 28°C.

Wczoraj najcieplej w Polsce było w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Termometry w tym mieście pokazały 32,8 st. Celsjusza – poinformował rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jak dodał, był to jednocześnie rekord tej wiosny.

Ten weekend ma przynieść kolejne rekordy. Jak zapowiadają synoptycy, dziś będzie cieplej niż w czwartek. Nieco ulgi przyniesie nam wiatr południowo-wschodni i wschodni – ten kierunek wiatru będzie powodował to, że upał będzie trochę mniej nieznośny niż w przypadku zupełnie bezwietrznej pogody. Rekordy temperatur mają paść na zachodzie kraju- według prognoz – ma być bardzo gorąco, nawet do 35 st. C.

Niedziela może przynieść zmianę pogody. To za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie przemieszczał się z zachodu ku centrum Polski. Przechodzeniu frontu towarzyszyć będą przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z porywistym wiatrem i opadami gradu. Na zachodzie będzie już nieco chłodniej, od 24°C do 28°C, na wschodzie wciąż upalnie, do 31°C. Umiarkowany i okresami porywisty wiatr będzie działać ochładzająco, co w przypadku upału powinno nieco poprawiać samopoczucie

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button