AKTUALNOŚCI

ZUS podsumował nasze składki. Można sprawdzić prognozę emerytury

Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez Internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS właśnie zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont.

Podsumowano składki według stanu na 31 grudnia 2020 roku dla 22,8 mln osób. Indywidualną informację można sprawdzić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Należy wejść w zakładkę „Ubezpieczony”. W menu po lewej stronie wybieramy następnie „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2020 r.”. Tak jak rok temu nie będzie wysyłki papierowych listów.

Składki i prognoza emerytury

Zestawienie opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2020 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Zawiera również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury. ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Pierwszy przewiduje, jakiej kwoty mógłby spodziewać się ubezpieczony, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego. Drugi wariant pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Warto pamiętać, że to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

reklama reklama

Konto na PUE ZUS

Dostęp do swojego profilu na PUE ZUS można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), bankowości elektronicznej, podczas internetowej e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela. Konto na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o 300+ na wyprawkę szkolną i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button