ŻYCIE I STYL

Wellness i SPA, jaka jest różnica?

Każda kobieta lubi zabiegi pielęgnacyjne, wellness, masaże czy pobyty w SPA. Rzadko jednak zdaje sobie sprawę czym one się tak naprawdę różnią. Jedne mają za zadanie poprawę naszego samopoczucia, inne powinny wpłynąć pozytywnie na równowagę pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Oto kilka ciekawostek jak je rozróżnić.

Na przestrzeni lat „SPA” miało różne znaczenia. Według jednych nazwa pochodzi od nazwy miasta w Belgii, które słynęło ze zlokalizowanych w nim wód leczniczych, wykorzystywanych od wieków w celach uzdrowiskowych. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii i odkryć kosmetologicznych nabrało również nowych znaczeń. Aktualnie SPA odnosi się do wszelkich zabiegów na ciało mających na celu poprawę samopoczucia. W zależności od specyfiki miejsca, pakietów zabiegów pielęgnacyjnych oraz tego co jest w SPA dostępne, będą się one różniły.

Z języka łacińskiego „Sanus Per Aquam„, który oznacza zdrowy przez wodę lub „Sanitas Per Aquam„, co znaczy zdrowy dzięki wodzie. Obie te łacińskie nazwy określają, co oznacza skrót SPA i odnoszą się do odległych czasów starożytnych kiedy zauważono, że wody termalne mają pozytywny wpływ na ciało, a także tworzą więź pomiędzy zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. W czasach starożytnych zarówno Grecy, jak i Rzymianie budowali termy, gdzie mogli się zrelaksować oraz zadbać o swoje ciało i umysł. Dlatego też obecnie termin SPA nawiązuje do miejsc odnowy biologicznej – gdzie dawniej były wanny z hydromasażem, a obecnie na gości czeka szeroka oferta usług pielęgnacyjnych i relaksacyjnych dla ciała.

Istnieje kilka rodzajów SPA, w tym m.in.: 

  • Day Spa, czyli kilkugodzinna usługa w salonach kosmetycznych w czasie, której wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne. 
  • Medical Spa, czyli zabiegi zdrowotne i rehabilitacyjne w czasie pobytu w ośrodku wypoczynkowy z wykwalifikowanym personelem medycznym.
  • Resort Spa – to nie tylko rozmaite zabiegi na ciało, ale również możliwość uprawiania wielu dziedzin sportu.
  • Business Spa – oprócz zabiegów pielęgnacyjnych dostępne są również sale konferencyjne i szkoleniowe, co pozwala na organizację wydarzeń firmowych.
  • Destination & Spa – oprócz regeneracji ciała i odnowy biologicznej można też zregenerować „ducha” i nabrać sił witalnych. 

Ukształtował się jeszcze jeden termin, którym jest wellness. Wellness z języka angielskiego oznacza stan dobrego samopoczucia. W dokładnym tłumaczeniu jest to połączenie dwóch słów well-being, czyli dobre samopoczucie oraz fitness. Założeniem jest utrzymanie równowagi pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym, aby być szczęśliwym. Chodzi tutaj o zdrowy tryb życia, który sprzyja dobremu samopoczuciu. Wellness odnosi się do równowagi w organizmie, która ma na celu utrzymanie harmonii, dzięki czemu nie będziemy zmęczeni i zestresowani.

reklama reklama

To, z jakich atrakcji skorzystamy w strefie wellness zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. Jeśli wolimy aktywnie spędzić czas, możemy skorzystać z basenu, a dla osób, które chcą odpocząć, idealną opcją będzie jacuzzi bądź sauna. Bardzo ważną kwestią jest tutaj zdrowie oraz regeneracja organizmu. Warto wybierać takie hotele, które znajdują się z dala od zgiełku i hałasu, a blisko przyrody i w malowniczych okolicach. Dzięki temu będziemy mogli odzyskać wewnętrzną równowagę. – mówi Katarzyna Lukaszek z serwisu Prezentmarzeń

Wellness to  filozofia, na którą składają się: 

  • zdrowa dieta – przy czym zdrowe odżywianie to nie tylko warzywa i owoce, ale również odrzucenie wszelkich używek, które negatywnie wpływają na organizm. 
  • aktywność fizyczna – regularne uprawianie aktywności fizycznej, która sprawia radość, mogą to być spacery, jazda na rowerze, joga.
  • stosowanie zabiegów na ciało – dowolny wybór zabiegów, można też wybrać saunę czy kąpiele ziołowe.

Strefa wellness najczęściej występuje w branży hotelarskiej i połączona jest ze SPA, co po prostu oznacza strefę relaksu. Strefy wellness powinny nie tylko zawierać zabiegi pielęgnacyjne, ale również powinny umożliwić zadbanie o lepsze samopoczucie. W szczególności proponować różnego rodzaju zajęcia sportowe – w tym fitness lub siłownię oraz odpowiednią dietę. Dopiero taki pakiet zawierający wszystkie te czynniki spełnia standardy.

źródło: Prezent Marzeń

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button