ŻYCIE I STYL

Lubisz zakupy online? Oto jak chronić się przed oszustami

Kupujący online muszą zachować większą czujność niż kiedykolwiek, ponieważ zorganizowane grupy przestępcze stale dostosowują swoje metody oszustw internetowych, aby wykorzystywać zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstwa handlu elektronicznego.

Od początku pandemii wiele firm musiało przejść do trybu online, by kontynuować swoją działalność. Ponieważ korzystamy obecnie z usług online kilka razy w tygodniu i coraz częściej robimy zakupy na platformach sprzedażowych, istnieje znacznie większa szansa na atak cyberprzestępców.

Nawet jeśli zakupy online zostały zabezpieczone dzięki wdrożeniu nowych technologii, takich jak bezpieczne uwierzytelnianie klienta lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe, cyberprzestępcy nadal znajdują sposoby aby złapać w pułapkę kupujących online. 3 listopada rozpoczęła się kampania uświadamiająca na temat #SellSafe.

Wskazówki, jak chronić swój e-biznes:

-Upewnij się, że wszyscy pracownicy są świadomi problemów związanych z oszustwami dotyczącymi sklepów internetowych.
-Bądź na bieżąco z rodzajami oszustw płatniczych dotykających firmy i miej narzędzia, aby im zapobiec. Twoja krajowa organizacja płatnicza będzie miała szczegółowe informacje na temat rodzajów oszustw płatniczych.
-Poznaj swoich klientów, aby móc zweryfikować ich płatności.

reklama reklama

Wskazówki dla kupujących online:

-Nigdy nie wysyłaj nikomu numeru karty, kodu PIN ani żadnych innych informacji o karcie pocztą elektroniczną.
-Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie, której nie znasz.
-Zawsze zapisuj wszystkie dokumenty korzystając z zakupów online.
-Jeśli nic nie kupujesz, nie przesyłaj danych karty.

SellSafe kampania informacyjna

Organy ścigania z krajów uczestniczących, wspierane przez Europol i Radę ds. Ryzyka Handlowego, połączyły siły w skoordynowanym działaniu przeciwko oszustwom internetowym w dniach 1–31 października br. w ramach działania e-Commerce 2021. W wyniku tego aresztowano 28 podejrzanych związanych z nieuczciwymi transakcjami. Modus operandi polegał na korzystaniu z niektórych aplikacji mobilnych powiązanych z bankami w celu nielegalnego dokonywania przelewów i zakupów.

Kraje uczestniczące to: Albania, Austria, Belgia, Kolumbia, Chorwacja, Grecja, Węgry, Irlandia,Włochy, Gruzja, Holandia, Macedonia Północna, Polska, Portugalia, Słowenia, Słowacja, Hiszpania, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Kraje uczestniczące będą promować kampanię za pośrednictwem swoich kanałów mediów społecznościowych za pomocą hashtagu #SellSafe, aby pomóc konsumentom zrozumieć ryzyko oszustw w handlu elektronicznym.

źródło: KGP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button