AKTUALNOŚCI

Pierwsze wypłaty 500+ na dzieci od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął dziś (27.01) wypłaty środków w ramach programu „Rodzina 500+”. ZUS przyjmuje wnioski na nowo narodzone dzieci od 1 stycznia.

Pierwsze przelewy trafią do rodziców już dziś, a kolejne w piątek (28.01). Łącznie opiekunowie dzieci otrzymają do końca tego tygodnia prawie 600 tys. złotych. – Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Rodzic ma trzy miesiące na to, by złożyć wniosek o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Jeśli zrobi to w tym terminie, to otrzyma wypłatę z wyrównaniem od narodzin pociechy. Od początku stycznia rodzice z województwa lubelskiego złożyli już prawie 1,8 tys. wniosków. Od 1 lutego wnioski o 500+ będzie można składać w ZUS na nowy roczny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 roku.

Obecnie wnioski o świadczenie wychowawcze są tylko elektroniczne. – Dzięki elektronizacji rodzice mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – dodaje prof. Uścińska. Zgłoszenia można przesyłać przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub portal Empatia.

ZUS realizuje wypłaty bezgotówkowo, na konta bankowe. Informację o przyznaniu świadczenia umieszcza na profilu rodzica w PUE. Gdy na platformie pojawia się ważna informacja dotycząca 500+, rodzic otrzymuje dodatkowo powiadomienie na maila lub sms.

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button