AKTUALNOŚCI

Ruszyła podwyżka emerytur i rent

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze podwyższone emerytury i renty. Ruszyła coroczna waloryzacja świadczeń. Wzrastają od marca o 7 procent.

W województwie lubelskim waloryzacja obejmuje przeszło czterysta tysięcy różnych świadczeń: wszystkie emerytury i renty, dodatki do nich, świadczenia przedemerytalne, świadczenia Mama4+. Proces odbywa się automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Waloryzacja rozpoczęła się 1 marca. Każde świadczenie za marzec ZUS wypłaci w podwyższonej wysokości, w standardowym terminie jego płatności. Pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty już trafiły do uprawnionych.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Ich wysyłka rozpocznie się najwcześniej w przyszłym miesiącu, bo w jednej kopercie przyjdzie również decyzja o przyznaniu tzw. trzynastki, którą ZUS będzie wypłacał właśnie w kwietniu. Wcześniej informację o zwaloryzowanej wysokości emerytury lub renty będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W portalu będzie można też pobrać elektroniczny dokument potwierdzający nową wysokość świadczenia.

Minimalna emerytura wynosi od marca 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Do tej samej kwoty wzrosły minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1003,83 zł.

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button