AKTUALNOŚCI

RCB radzi jak przygotować się do sytuacji kryzysowych lub wojny

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik na czas kryzysu i wojny. Materiał zawiera wskazówki jak przygotować się do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, konieczności ewakuacji czy wybuchu wojny.

„Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” to materiał przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, który zawiera informacje jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Jak podkreślają autorzy opracowania, świadomość społeczna w tym zakresie „jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa”.

Autorzy poradnika przypominają, że sytuacje kryzysowe mogą wynikać z różnych okoliczności i dzięki przygotowaniu oraz planowaniu zachowań na wypadek wystąpienia zagrożeń można zwiększyć szansę na zapewnienie sobie i swoim bliskim bezpieczeństwa oraz ograniczyć straty materialne.

„Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – podkreśla RCB.

W pierwszej części poradnika autorzy wyjaśniają jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Materiał zawiera wskazówki jak reagować na sygnały alarmowe, w jaki sposób przygotować rodzinę na zagrożenie , jak chronić się przed dezinformacją, jak przygotować zapasy na czas zagrożenia i co powinien zawierać zestaw ewakuacyjny.

Druga część poradnika opisuje działania w sytuacji zagrożenia. Autorzy podkreślają, że w czasie kryzysu i wojny musimy być gotowi do stawienia czoła szczególnym zagrożeniom jak np. skażenie terenu, brak dostaw energii elektrycznej i wody, konieczność ewakuacji lub schronienia, spotkanie z obcym wojskiem czy sytuacja zakładnicza. Wiedza ta pozwoli na zachowanie spokoju i zwiększy szansę na przeżycie.

Poradnik zawiera również wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy, listę kontrolną plecaka ewakuacyjnego oraz tabelę na najważniejsze numery i dane, którą należy uzupełnić i mieć przy sobie.

Poradnikowi towarzyszy materiał filmowy zrealizowany w ramach „Akademii Bezpieczeństwa RCB”, który został przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, byłym żołnierzem jednostki GROM. Film jest dostępny na stronie RCB oraz profilach Centrum w mediach społecznościowych.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button