AKTUALNOŚCI

„Laur Konserwatorski 2022” dla Gminy Rybczewice

Znamy zwycięzców prestiżowego konkursu „Laur Konserwatorski 2022”. W 23. edycji wydarzenia, organizowanego pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego, wyróżnienie otrzymało czterech wzorowych gospodarzy – właścicieli zabytków. Wśród nich jest Gmina Rybczewice, która uhonorowana została za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze w Rybczewicach.

Przyznana nagroda jest formą promocji dobrych wzorców realizacji prac przy zabytkach i adaptacjach oraz docenienia dbałości o ich właściwe utrzymanie i zagospodarowanie.

Uroczyste wręczenie wyróżnień tegorocznej edycji konkursu „Laur Konserwatorski 2022” odbyło się 27 maja w Muzeum Narodowym w Lublinie. W imieniu Gminy nagrodę odebrała wójt Gminy Elżbieta Masicz.

Modernizacja XIX-wiecznego dworu w Rybczewicach Drugich trwała od stycznia 2020 r. Gmina Rybczewice zakończyła realizację projektu w ubiegłym roku. Teraz z pomieszczeń dworu korzystają czytelnicy gminnej biblioteki, seniorzy, członkowie kół gospodyń wiejskich oraz dzieci. Przewidziano tu również miejsce na organizację konferencji i wystaw.

Wyróżnienie otrzymali również właściciele zabytków:

-Parafia rzymskokatolicka pod wezw. św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej w Lublinie – za realizację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wystroju malarskim wnętrza kościoła;

-Gmina Puchaczów – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze Lachertów w Ciechankach Łańcuchowskich;

-Parafia rzymskokatolicka pod wezw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła parafialnego w Tarnogrodzie.

fot. MKiDN/UG Rybczewice

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button