AKTUALNOŚCI

Wojewoda lubelski: prawdopodobnie wszystkie gminy w regionie wejdą do systemu sprzedaży węgla

Wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował wczoraj, że prawdopodobnie wszystkie gminy w regionie wejdą do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla; jako wyjątek wskazał 22 gminy, których udziału jeszcze nie udało się zweryfikować.

fot. PAP

Wojewoda podczas konferencji prasowej w środę powiedział, że prawdopodobnie wszystkie gminy w województwie lubelskim wejdą do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla w formie bezpośredniej lub pośredniej. „Nie ma w tej chwili sygnału z żadnej gminy, która by powiedziała, że definitywnie nie wchodzi do tego programu” – zastrzegł Sprawka.

Jak dodał, urząd wojewódzki pozostaje w kontakcie z 22 gminami (spośród 213 gmin i czterech miast na prawach powiatu), których udziału w programie jeszcze nie udało się zweryfikować.

Wojewoda wskazał, że w regionie jest siedem gmin, które nie wchodzą bezpośrednio do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla i mają siedem dni na powierzenie tego zadania podmiotom zewnętrznym. Będą to głównie – podał Sprawka – komercyjne składy węgla. „Nie są to gminy, które odżegnały się od potrzeby zabezpieczenia swoich mieszkańców. One już się porozumiały z podmiotami zewnętrznymi, że te podmioty wejdą w ich rolę” – wyjaśnił.

Sekretarz Miasta Lublin Andrzej Wojewódzki podczas konferencji w ratuszu poinformował, że od 9 listopada mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych zasadach. Wniosek można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać w formie papierowej w Biurach Obsługi Mieszkańców, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w jego filiach. Wypełnione dokumenty należy składać w BOM, MOPR lub drogą elektroniczną.

Dyrektorka Biura Obsługi Mieszkańców (BOM) Monika Artymiak podała, że w środę do BOM wpłynęło pierwszych kilkadziesiąt wniosków o zakup węgla na zasadach preferencyjnych, natomiast dużo telefonów od mieszkańców w tej sprawie urzędnicy przyjęli we wtorek.

Wojewódzki przewiduje, że sprzedaż węgla mieszkańcom Lublina w trzech składach węgla na terenie miasta ruszy po 15 listopada, ale termin uzależnił od podpisania umowy z Polską Grupą Górniczą, która dystrybuuje węgiel do poszczególnych samorządów. Następnie planuje podpisanie umów ze składami węgla. „W tej chwili rozmawiamy i negocjujemy warunki sprzedaży ze składami” – powiedział.

Mówiąc o cenie surowca stwierdził, że będzie to nie więcej niż 2 tys. zł brutto za tonę, ale jej ostateczna wysokość zależy od dystrybutora pierwotnego i kosztów transportu węgla do składów.

UM Lublin przypomniał, że do zakupu węgla na zasadach preferencyjnych uprawnione są osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony lub które spełniają warunki do otrzymania tego dodatku, tj. gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest urządzenie grzewcze na paliwo stałe (kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy) wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button