AKTUALNOŚCI

Świdnik: Miodobranie z uli z recyklingu

15 czerwca o godz. 10.00 Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson wraz z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz organizacji odzysku AURAEKO, przy udziale najmłodszych mieszkańców miasta odwirują miód z uli z recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja miodu i produktów pszczelich oraz warsztaty z tworzenia świec z węzy. Wydarzenie odbędzie się na terenie parku przy ul. Z. Majewskiego 1.

Edukacja ekologiczna na słodko

-Pierwsze w tym sezonie miodobranie z pokazowym wirowaniem miodu to nie tylko dowód na to, że pszczoły doskonale czują się w Świdniku, ale to przede wszystkim okazja do tego, by przypominać jak ważne są pszczoły w naszym ekosystemie – ocenia Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Bardzo się cieszę, że miodobraniu będą towarzyszyć warsztaty ekologiczne, dzięki którym nasi mieszkańcy poznają ciekawostki z życia pszczół i recyklingu, ale także będą mieli okazję do stworzenia naturalnych, woskowych świec. Mam nadzieję, że świdnicki miód także w tym roku zaskoczy nas doskonałym smakiem i aromatem” – mówi Waldemar Jakson, Burmistrz Świdnika.

Uczestnicy miodobrania będą mogli spróbować swoich sił w odsklepianiu miodu czy obsłudze miodarki. W ramach miodobrania przedszkolaki i uczniowie zobaczą z bliska ule z bębnów od pralek, ale także unikatowe szachy z recyklingu. Wszystkie wyżej wskazane przedmioty powstają dzięki zaangażowaniu mieszkańców w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci.

Pasieka z recyklingu

Charakterystyczne czerwone ule z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci stanęły w Świdniku w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Pasieką z recyklingu opiekuje się mistrz pszczelarski o wieloletnim doświadczeniu Krzysztof Kukawski. Na terenie pasieki stoją również tablice edukacyjne z recyklingu przypominające o lokalizacji czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Można do nich wrzucać zużyte baterie, ale także wszystkie sprzęty nieprzekraczające 50 cm, które wcześniej działały na prąd lub baterie np. aparaty fotograficzne, telefony, laptopy, suszarki, czajniki elektryczne, elektronarzędzia. Warto zrobić domowe porządki i oddać elektrośmieci do recyklingu.

Dzięki ulom z bębnów od pralek Świdnik znalazł się na szlaku pasiek z recyklingu obok takich miast jak: Zamość, Kielce, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Poznań, Iłża, Katowice. Więcej o szlaku pasiek z recyklingu znajduje się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button